Із-за пожеж в новобудовах можна судитися з забудовниками та чиновниками

У разі якщо забудовник при будівництві використаний неякісні матеріали і це стало причиною пожежі або завдало іншої шкоди, власники квартир можуть з ним судитися. До відповідальності можна притягнути і чиновників, які брали в експлуатацію будинок.

Про це розповіла Юлія Авраменко, юрист компанії «Ейдіком».

«Перш за все, слід зазначити, що житлові будинки приймаються в експлуатацію лише при їх відповідності санітарним, протипожежним і технічним вимогам. Приймання в експлуатацію здійснюється державними архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами. У разі виникнення пожежі у новому, вже прийнятому в експлуатацію будинку, власники квартир мають право звернутися до суду з вимогами про відшкодування збитків особою з вини якого ці збитки були заподіяні», – говорить експерт.

На зазначені відносини поширюється дія Закону України «Про захист прав споживачів», який звільняє споживачів (власників квартир) від сплати судового збору. Відповідачами в таких справах виступають, зазвичай, забудовник, підрядник, органи державної влади. «Забудовник зобов’язаний відшкодувати завдані збитки, якщо власник квартири (споживач) доведе, що пожежа виникла саме з вини забудовника, а саме за використання ним неякісних матеріалів. Такими доказами є висновок органів пожежного нагляду про причини виникнення пожежі.

Крім цього, в суді необхідно обов’язково звернутися з клопотанням про проведення судової експертизи на предмет вирішення питання про причини виникнення пожежі, розміру заподіяної шкоди», – стверджує Юлія Авраменко. У свою чергу забудовник зобов’язаний довести, що їм був використаний належний матеріал і відсутність своєї вини в спричинені збитки. У разі доведеності вини забудовника суд задовольнити вимоги власника квартири, який крім прямих збитків у разі заподіяння шкоди життю і здоров’ю, має право на відшкодування моральної компенсації.

Раніше повідомлялося, що із-за неякісних будматеріалів пожежі можуть статися у 80% новобудов.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що причиною загоряння нещасливого будинку на Шулявкен стала обшивка будівлі, зроблена з дешевого, невогнетривкої пінопласту.