Іспанія видасть ВНП за покупку житла

Іспанія збирається приєднатися до країн, що надають іноземцям посвідку на проживання в обмін на покупку квартири.

Відповідне питання зараз розглядається урядом країни. «Вхідний квиток» в іспанську програму буде набагато дорожче, ніж в Латвії, але дешевше, ніж в Болгарії та на Кіпрі.

Уряд Іспанії розглядає питання про надання виду на проживання іноземцям, які придбають в країні нерухомість, повідомляє іспанська газета El Economista.

За її даними, група експертів пропонує уряду Маріано Рахоя з метою пожвавлення ринку іспанської нерухомості надавати ВНП іноземцям, які купили житло від 250 000 євро.

«Тисячі багатих людей з Росії, Азії, Близького Сходу і Латинської Америки купують нерухомість у Великобританії, Франції та на Кіпрі заради отримання ВНЖ. Вони могли б купувати квартири в Іспанії – країні з гарною погодою, прийнятними цінами і є членом Євросоюзу», – пише видання.

В даний час подібні програми (ВНП в обмін на покупку житла) є в різних країнах Європи – в Болгарії, на Кіпрі, в Латвії. Причому, саме «латвійське пропозиція» (квартира в Ризі від 150 000 євро) зараз «найдешевше» в Європі.

Тим не менш, це зовсім не означає, що якщо «іспанське пропозицію» дорожче, то воно гірше латвійського. «У Кіпру раніше був цінник 350 тисяч євро, а тепер – 500 тисяч за ВНП при купівлі нерухомості. І народ з Кіпру в Юрмалу не побіг», – запевнив EUROMAG директор московського офісу компанії Tax Consulting U. K. Едуард Савуляк.

На його думку, «іспанське пропозицію» спрямоване в першу чергу на тих, хто вже вибрав Іспанію. «Для тих, хто в Іспанії переїхав би все одно, але йому ще довелося б ламати голову – в якому статусі там з’явитися? А вибір за ВНП був невеликий – або як підприємець, або як найманий службовець.

Експерт вважає, що оцінювати іспанську «продаж» ВНП за житло можна буде тільки після встановлення чітких правил подання посвідки на проживання. Наприклад, повинен іноземець якийсь час обов’язково жити в Іспанії?

«Якщо іспанське ВНП буде надаватися на таких же умовах, як у Латвії [без необхідності постійного проживання], то це дуже гідна пропозиція, здатне перетягнути народ і від Латвії, і від Кіпру, і від Болгарії. Якщо ж для продовження ВНЖ [через 1-2 роки після отримання] проживання більшої частини днів у році необхідно, тоді це просто гарну пропозицію», – пояснив Едуард Савуляк.

Регіональний директор департаменту житлової нерухомості Knight Frank Russia &CIS Олена Юргенева впевнена, що подібна міра повинна самим позитивним чином вплинути на ринок нерухомості Іспанії. «З «вхідним квитком» від 250 тис. євро Іспанія буде поступатися лише Латвії. При цьому ми можемо спостерігати, як прийняття цього заходи не тільки допомогло латвійської нерухомості відіграти 60% падіння в кризу, але і продемонструвати навіть деяке зростання».

А експерт з зарубіжному ринку нерухомості, засновник порталу indriksons.ru Ігор Індірксонс, не бачить в іспанській ініціативи нічого хорошого. «Якщо знову ж порівнювати з тією ж Латвією, то за півтора року дії програми там ВНП отримало всього 600 іноземців, причому багато з яких вже володіли там нерухомістю. Тобто чоловік продав квартиру дружині, і вся сім’я отримала ВНП», – запевняє він.

На думку Індріксонса, програма не працює тому, що росіяни не бачать можливості згодом отримання паспорта країни. «Наприклад, в Латвії, після п’яти років ВНП можна подавати на ПМЖ, для чого там треба жити п’ять років. А потім здавати іспит з латвійському мови», – пояснив він.

Тому латвійський ВНП росіяни розглядають як звичайну візу, яка дозволяє в’їжджати в Євросоюз. «Але віддавати 150 000 євро просто за візу – мені здається, це дорого, в будь-якому турагентстві вам річний Шенген зроблять за пару тисяч євро», – сказав експерт в коментарі журналу EUROMAG.

Згідно з офіційною статистикою уряду Іспанії, в минулому році росіяни витратили на придбання нерухомості в цій країні понад 1 млрд євро. За словами радника з туризму посольства Іспанії в Москві Фелікса так Пас Гарсіа-Діа, у 2011 році громадяни Росії купили приблизно 5 000 об’єктів різного призначення, середня вартість яких склала якраз 240 000 євро.

Іноземці зараз практично єдині покупці іспанської нерухомості, яка перебуває в глибокій кризі. Порівняно з докризовими показниками, середня вартість житла в країні знизилася на 40% – до 2100 євро за кв. метр.

«Я б взагалі не радив нікому зв’язуватися з іспанської нерухомістю. Навіть їх уряд визнає, що вдома подешевшають ще відсотків на 30. А вже якщо такі цифри називають влади, значить ціни впадуть набагато більше», – вважає Ігор Індріксонс.