Іпотека від Януковича показала скромні результати у 2012 році

Минулий рік для українського ринку будівництва житлової нерухомості відзначений запуском нової програми “Доступне житло”, що передбачає компенсацію державою частини процентної ставки за іпотекою до 3% річних.

Незважаючи на інтерес серед населення, який викликала програма, очікуваного сплеску попиту на житло, зростання показників виконання будівельних робіт так і не відбулося.

Вперше про підготовку до запуску держпрограми президент України Віктор Янукович оголосив на розширеному засіданні уряду в березні 2012 року.

Уряд наприкінці квітня прийняв постанову, яка затверджує порядок та обсяги іпотеки черговикам під 3% річних в недобудовах. Механізм здешевлення іпотечних кредитів вартістю не більше 16% річних, наданих на строк до 15 років у гривні для придбання житла в об’єктах незавершеного будівництва, передбачає часткову компенсацію позичальнику фактично сплачених відсотків до рівня 3% річних за рахунок коштів держбюджету, передбачених у конкретному році. Після цього в порядок вносяться коригування, що ослабляють умови участі у програмі, зокрема, розширюється перелік об’єктів, в яких може придбаватися житло і збільшується поріг доходу позичальника.

Перші “плоди” програма приносить вже 15 травня: Мінрегіон констатує про укладення в Сумах першого в Україні договору за програмою “дешевої” іпотеки.

Незважаючи на те, що на 2012 рік фінансування програми було передбачено в розмірі 1 мільярда гривень, а Мінрегіон висловлював готовність просити в уряду про його збільшення, реалізація програми в довгостроковій перспективі викликала побоювання. На ринку заговорили про відсутність законодавчих підстав для компенсації відсотків на наступні роки, ставлячи під сумнів можливість реалізації програми в перспективі. Населення не поспішало покласти на себе тягар позичальника, розуміючи, що в наступні роки програма може просто залишитися без держфінансування і позичальникам доведеться самостійно погашати кредит під 16% річних.

Це підштовхнуло парламент прийняти закон “Про реалізацію соціальних ініціатив президента України щодо здешевлення вартості іпотечних кредитів“, згідно з яким у державному бюджеті на 2013-й і наступні роки передбачаються витрати на компенсацію відсотків виплачуваних банком або іншою фінансовою установою за кредитами, отриманими громадянами на будівництво, реконструкцію чи придбання житла.

Бажаючих стати учасниками програми “дешевої” іпотеки виявилося не так багато, і просити про збільшення її фінансування так і не довелося. За даними Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, з травня 2012 року в рамках цієї держпрограми укладено 1,168 тисячі договорів на 271,4 мільйона гривень, з яких фактично на 25 грудня виплачено 5,74 мільйона гривень у вигляді компенсації відсоткових ставок по здешевленню іпотеки з 16% до 3% річних.

Держбюджетом на 2013 рік фінансування програми “Здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов“, передбачено на рівні 300 мільйонів гривень, що в 3,3 рази менше запланованої на 2012 рік суми в 1 мільярда гривень.

Цих коштів, за прогнозами голови правління Держфонду Леоніда Рисухіна, вистачить для участі в програмі 12-15 тисяч сімей.