Іпотечним позичальникам дали строк

Іпотечним неплатникам дали можливість затягувати стягнення застав і вимагати від банків нові поблажки щодо погашення позик.

У проблемних іпотечних позичальників з’явився шанс відстрочити виселення з квартир.

Право на відстрочку тиждень тому надав Вищий спеціалізований суд, який постановив рішення за кредитним спору в Донецьку. Його суть: для звернення стягнення на заставу (нерухомість) банку недостатньо одержання рішення суду “про стягнення суми заборгованості”. Потрібно ще і друге — “про звернення стягнення на конкретний предмет іпотеки”.

Таке резюме ВССУ видав при розгляді спору між Кредитпромбанком і його позичальником-фізичною особою (він не погасив оформлений у 2007 р. іпотечний кредит в $50 тис., який був наданий на купівлю двокімнатної квартири).

“Суд зазначив, що позовні вимоги про звернення стягнення на предмет іпотеки банком не заявлялися, а тому вимоги про виселення відповідачів є передчасними. Для виселення мешканців із житлового приміщення, яке є предметом іпотеки, необхідно дотримати порядок звернення стягнення на предмет іпотеки, встановлений Законом “Про іпотеку”, — зауважив юрист ЮК Могіѕ Group Руслан Коновал.

Отримання другого рішення суду, без якого при виселення неплатників з квартир досі обходилися багато банків, лише на перший погляд здається простою формальністю. “Додаткова судова процедура вимагає додаткових витрат і часу з боку кредиторів, що в більшості випадків не є виправданим з точки зору розміру заборгованості”, — запевнив “ДС” старший партнер адвокатської компанії “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець.

На отримання ще одного судового рішення банку може знадобитися від кількох місяців до року, в деяких випадках і того більше. І це лише у випадках, коли позики на покупку квартир були оформлені кредиторами як класична іпотека. Якщо ж по паперах вони значилися як роздрібні або споживчі кредити, то судді розглядатимуть справи у відповідності з Законом “Про захист прав споживачів” і обов’язково нададуть фізособам ще 60 днів відстрочки для добровільного повернення заборгованості.

“У боржника з’явиться можливість ще пожити в іпотечній квартирі, але якщо нічого не робити, то кредитор рано чи пізно досягне виселення неплатника: він має на це всі законні підстави”, — сказав “ДС” юрист юркомпанії “Тарасов і Партнери” Павло Кириченко.

“Тому краще не втрачати часу і правильно використовувати тимчасову відстрочку. Спробувати домовитися з банком про пільгові умови погашення позики або реструктуризації кредиту (продовження його строків, кредитні канікули, конвертації валютного боргу в гривню, списання пені тощо)”, — доповнив його Ростислав Кравець.

Активно судитися з неплатниками про стягнення нерухомості за проблемними іпотечними кредитами банкіри почали ще в 2010 р., пік ж судової активності припав на кінець 2011 — початок 2012 рр .. До того часу минули відстрочки (кредитні канікули), які фінансисти давали під час реструктуризацій позик.

“В іпотечні спори з позичальниками на поточний момент залучено близько 50 вітчизняних банків, які займалися активним кредитуванням нерухомості в 2005-2008 рр. Грошовий діапазон дуже широкий: мінімальна сума спору в моїй практиці — це 30 тис. грн., максимальна — $2,5 млн”, — розповів “ДС” керуючий партнер International Business Consulting Андрій Загоруйко.

У середньому іпотечні тяжби тривають від 2,5 до п’яти років. І все частіше закінчуються світовими угодами. Якщо в 2010-2011 рр. фінансисти вкрай неохоче йшли на контакт з неплатниками і відмовлялися розглядати компромісні варіанти, з середини минулого року стали все частіше сідати за стіл переговорів і йти на поступки.

Причому не зупинялися лише на стандартних послаблення (продовження термінів, списання пені, конвертації в гривню валютних позик тощо), а погоджувалися на часткове списання заборгованостей у випадку одноразового погашення всієї суми позики готівкою (від 10 до 15-20% боргу). Мотивація була різною: одні банки гостро потребували коштів, інші просто не хотіли втягуватися у затяжні судові процеси. Але найчастіше фінансисти розуміли, що із-за падіння цін на нерухомість не зможуть повернути собі всю суму заборгованості після продажу застави.

Нове рішення ВССУ, на думку юристів, виллється в нову хвилю компромісів. Вони впевнені, що проблемні іпотечні позичальники по всій країні будуть наполягати на застосуванні до них затяжний процедури стягнення застав.

“Нехай в Україні і не діє прецедентна система, але суди першої інстанції прислухаються до рішень вищестоящих судів”, — зауважив адвокат юркомпанії “Алексєєв, Боярчуков і Партнери” Єгор Штокалов. Правознавці впевнені, що багато банків не захочуть роками тягатися по судах і стануть частіше погоджуватися на пропозиції позичальників, щоб, хоч і не в повному обсязі, але більш-менш оперативно отримати заборгованості клієнтів.