Інвестиції в нерухомість зростають, незважаючи на глобальні тенденції

В Європі третій квартал поточного року ознаменувався тим, що інвестиційна активність в нерухомість збільшилася.

Подібна динаміка різко відрізняє цей сектор від активів інших категорій, в яких за цей же період показники характеризуються більшою волатильністю. Про це повідомили представники компанії CBRE.

На думку аналітиків, таку ситуацію зумовила стабільність вартості активів на ринку комерційної нерухомості і не послаблений інтерес з боку інвесторів. Так, за даними компанії, загальний обсяг інвестицій у комерційну нерухомість у Європі в третьому кварталі 2011 року склав 26,3 млрд. євро, що показує зростання в 2% порівняно з другим кварталом (25,8 млрд. євро). По відношенню до третього кварталу 2010 року (24,5 мільярдів євро) зростання склало 7%.

Найбільш сильний квартальний ріст інвестицій на європейських ринках продемонстрували Італія (+69%) і Франція (+42%). У разі Італії різкий стрибок обумовлюється досить низьким рівнем інвестиційної активності протягом 2 кварталу, а також однією або двома великими угодами, завершеними у третьому кварталі, що збільшив квартальний обсяг. У Франції збільшити кількість транзакцій допоміг приріст нових приміщень на ринку Парижа.

Експерти відзначають, що в довгостроковій перспективі регіон Центральної та Східної Європи виділяється як найбільш швидкозростаючий з точки зору інвестицій у ринок нерухомості в 2011. Обсяг інвестицій за весь рік склав 8 млрд. євро до кінця третього кварталу, що значно перевищує суму 5,1 млрд. євро, зафіксовану за весь 2010 рік. На більшості ринків Центральної та Східної Європі відзначається зростання активності, однак інвестиції зосереджені на основних ринках (Польща, Чехія й Угорщина), а також на відновлюється ринку Росії. Ринки Західної Європи, такі як Бельгія, Німеччина і Швеція, також демонструють сильні річні показники зростання.

При цьому аналітики відзначають, що зростання інвестицій в нерухомість відбувається на тлі того, що вартість активів не демонструє особливого зростання. За даними CBRE базові ставки оренди і прибутковості практично не змінилися за квартал.

“Останній квартал закріпив тенденції, спостережувані у Європі протягом останнього року. Так, ринок преміальної нерухомості перебуває у досить хорошому стані, незважаючи на нестабільний економічний клімат. Тим не менш, на другорядних ринках відбувається ослаблення. Але, враховуючи обсяг інвестиційної активності з початку року в 81 мільярдів євро, ми очікуємо, що загальний інвестиційний оборот в Європі перевищить показник за 2010, коли обсяг угод за весь рік склав 110 мільярдів євро”, – говорить керівник відділу інвестиційних ринків країн Європи, Близького Сходу і Африки Джонатан Халл.

Директор відділу досліджень ринку CBRE в Росії Крістофер Пітерс зазначає, що, незважаючи на тривожні новини в економіці, російські інвестори продовжують вважати нерухомість надійним об’єктом для інвестицій, особливо ті з них, хто володіє великою кількістю вільних грошових коштів, які необхідно убезпечити від ринкових потрясінь.

“На думку багатьох інвесторів, комерційна нерухомість, особливо її преміальний сегмент, зараз фундаментально недооцінена, особливо в порівнянні з тими ціновими піками, які вона досягала в передкризові роки. Тому вкладення в цей сектор володіють великим потенціалом з точки зору прибуткового виходу в середньостроковій перспективі. Більш того, ключові офісні об’єкти і висококласні активи в торговому секторі більш стійкі до економічного спаду, оскільки в більшості випадків вони здаються на тривалий термін високонадійним орендарям і завдяки вдалому розташуванню і високій якості у разі необхідності можуть бути заново здані навіть в поганих економічних умовах”, – говорить він.

Нагадаємо, індекс інвестиційної привабливості України в третьому кварталі 2011 року обвалився. Інвестори б’ють на сполох – українська влада не виправдовує очікувань бізнесу.