Інвестиції в нерухомість: важливо не упустити момент

Як правило, способів зберегти заощадження для звичайної людини не так вже й багато. Найчастіше розглядаються варіанти зберігання грошей готівкою або на депозиті в банку – в рублях або валюті, вкладення в акції, якщо сума велика, інвестування в нерухомість. Кожен із названих способів має свої плюси і мінуси.

Основний мінус зберігання грошей готівкою в тому, що вони таким чином схильні до інфляції. Крім того, вибрати валюту, в яку варто перевести заощадження, не так просто – коли спад економіки і в Єврозоні, і в інших країнах, ні в чому не можна бути повністю впевненим.

Деякі в такій ситуації збираються покласти заощадження на депозит у банку – якщо всю суму розбити на частини і віднести в різні місця, вклади будуть застраховані. Інші, особливо старше покоління, навпаки, пам’ятає, з яким насилу повертаються банками в кризових ситуаціях і до такого способу збереження заощаджень ставляться негативно.

Є варіант вкладення грошових коштів в акції, тим більше що зараз вони серйозно подешевшали. Віталій Бахвалов, начальник відділу маркетингу та реклами групи компаній СУ 22 каже, що, звичайно, брокери у такій ситуації будуть запевняти нас, що зараз багато їх клієнти якраз докуповують акцій в свій портфель і в цінні папери інвестувати самий час, але на практиці непрофесіоналові на фондовому ринку робити нічого. Тим більше, навіть якщо дотримуватися звичайної логіки, напередодні можливого посилення негативних тенденцій в економіці фондовий ринок – не кращий варіант збереження грошових коштів.

Олексій Шмонів, генеральний директор порталу про нерухомості зазначає, що важливо ще розуміти, з якою метою робилися заощадження. За словами експерта, якщо сума не дуже велика, то питання знецінення грошей не так вже й важливий. Якщо ж людина накопичувала, припустимо, на квартиру, і сума пристойна, то питання збереження грошей в умовах фінансової нестабільності більш ніж актуальне.

Нерухомість завжди актуальна

Напевно, в цьому немає нічого дивного, але всі опитані нами експерти визнали найкращою гаванню, для того щоб пережити можливу фінансову бурю, вкладення грошей у нерухомість.

Інна Ігнаткіна, директор відділення компанії МІЦ-нерухомість каже, що питання про те, як зберегти заощадження, завжди складний. Хтось вважає за краще зберігати гроші в 3-х валютах і в рівній пропорції. Хтось купує акції і так далі. Але нерухоме майно більшою мірою є благонадійним джерелом. Інвестиції в нерухомість – найбільш бажаний варіант вкладення грошових коштів. «Останнім часом на ринку нерухомості відзначається підйом купівельного попиту і клієнтська активність, особливо в сегменті економ-класу. До речі, сегмент житла економ-класу більш стабільний, досить згадати кризу 2008 року, коли найбільш уразливими виявилися елітний та бізнес класи житла», – вважає експерт.

Юліан Гутман, директор Департаменту новобудов компанії «ИНКОМ-Нерухомість» вважає, що біржові ринки схильні до різких перепадів, тому вкладати гроші в акції непрофесіоналові досить ризиковано. Догляд у валюту також може не стати панацеєю – зовсім недавно долар коштував майже 32 рубля, а зараз близько 30 рублів. І подальші руху курсів валют туманні. Найбільш надійні, але при цьому і низьколіквідними, банківські депозити та інвестиції в нерухомість.

Дмитро Таганов, керівник аналітичного центру Корпорації «Інком», розповів, що нерухомість залишається найбільш надійним інструментом вкладення коштів. Навіть у найбільш важкий 2008 рік інвестори, що вклалися в цей сектор, зуміли зафіксувати прибуток. «Інвестиції в ринок нерухомості менш ризиковані в порівнянні з іншими об’єктами вкладень – ринком цінних паперів, валютним ринком, золотом та ін. Так, якщо робити розрахунки, то в разі падіння основних показників вартості квадратного метра і т. п., то втрати становитимуть набагато менше, ніж в інших випадках. Більше того, існує і можливість компенсації втрат у разі зростання ринку. На користь придбання житла з метою інвестиції також говорить і той факт, що число майданчиків під забудову в Москві скорочується, що, безумовно, надалі зіграє свою роль. Незважаючи на все це, інвестуючи в ринок нерухомості потрібно бути готовим до «довгих» вкладень. Так, наприклад, ринок цінних паперів може принести прибути набагато швидше – за 0,5-1 року, в той час як нерухомість вимагає вкладень, розрахованих на 3-5 років і більше», – говорить експерт.

Ірина кірсанова, Заступник Генерального Директора з маркетингу та продажів ЗАТ «Пересвет-Інвест» розповіла, що, на жаль, уроки кризи 2008 показали, що повністю застрахувати свої заощадження дуже складно. В даному випадку експерт радить інвестувати в нерухомість, але на кілька років і ретельно підійти до вибору проекту. Ринок новобудов столиці також постраждав в кризу, але вартість квадратного метра в даний час не тільки не досягла, але й перевершив докризовий рівень (літа 2008 року).

Так, за даними експерта, в серпні 2008 року вартість кв. м на первинному ринку становила 6009 $, на ринку вторинного житла – 7 364 $. У вересні поточного року ціна кв. м. на ринку первинного житла становила 9 009 $, а на вторинному ринку 6 651 $. Тобто вартість кв. м. в новобудовах зросла з серпня 2008 на 49,9 % , а вторинне житло навпаки знизилася в ціні на 9,7 %. (Дана ціна розраховується з урахуванням елітних пропозицій ЦАО).

Кірсанова Ірина каже, що найбільший ріст спостерігався на ринку новобудов, у багато чому сприяє дефіцит пропозиції і підвищення ціни зі збільшенням готовності об’єкта. Кількість новобудов у столиці незмінно скорочується (у 2010 році обсяг пропозиції знизився на 60,8 %). «У разі чергового кризи обсяг фінансування скоротиться, тому навряд чи в найближчі роки ми будемо спостерігати суттєве зростання кількості об’єктів у районах всередині МКАД. – вважає експерт. – Крім того, як правило, продаж в новобудовах відкривають на самому початку розвитку проекту і в цей час ціна пропозиції мінімальна. До моменту введення об’єкта в експлуатацію ціна кв. м. в середньому підвищується на 40 %. Котлован + 10 %, будівництво першого надземного поверху + 10 %, середина будівництва + 10 % і готова коробка + 10 (максимальний прибуток від вкладень принесуть інвестиції на початковому етапі будівництва)».

Тому на ринку новобудов зростання ціни пропозиції досить стабільний. Найбільш плачевна ситуація на ринку первинної нерухомості була в перші місяці кризи і в 2009 році. Ринок почав відновлюватися швидше у 2010 році, тобто через півтора року. Це можна побачити на запропонованій таблиці.

Вкладення у вторинну нерухомість, на думку Кірсанової Ірини, не настільки прибуткові, але стабільні, при цьому готову квартиру, можна відразу здати в оренду, а це 25 000 – 30 000 рублів щомісячного доходу.

Сергій Лядов, прес-секретар інвестиційно-девелоперської компанії «Сіті-XXI століття» розповів, що для широкого кола інвесторів серйозної альтернативи нерухомості як способу збереження від інфляції своїх коштів практично немає. Нерухомість приваблює своєю відчутність і прибутковістю. Всі інші інструменти поки менш популярні у приватного інвестора. Зберігання грошей на банківських депозитах у найбільших вітчизняних банках дає стабільний результат, але меншу прибутковість, ніж ту, на яку багато гравців розраховують. Фондові і валютні ринки в даний час відрізняються значними коливаннями та викликають побоювання. Серед форм інвестування вкладення в пайове будівництво багатоквартирного житла в столичному регіоні є найбільш цікавими і ліквідними. Вони і більш прогнозовані на відміну від інших інструментів.

На думку експерта, найбільш привабливі і найбільшим попитом в інвесторів користуються квартири на ранній стадії будівництва об’єктів як в Москві, так і в Підмосков’ї. Ця тенденція активно почалася з другої половини минулого року. В даний час 50-60% подзвонили в комерційний департамент компанії зацікавлені в покупці відразу після оголошення про початок продажу об’єкта. В позаминулий рік більшість покупців (більше 70%) воліли брати тільки готове житло. Вони не розглядали інші варіанти і були готові платити більше, так як в умовах кризи і заморожування частини об’єктів не хотіли ризикувати.

Цікавим інструментів збереження грошових коштів могла б стати і заміська нерухомість. Юлія Севериненко, генеральний директор компанії «ЗемАктив» вважає, що в довгостроковій перспективі інвестиції в заміську нерухомість мають колосальний потенціал, так як цей ринок є високоліквідним і в інвестора в подальшому не виникне проблем з реалізацією заміського житла. Крім цього, в довгостроковій перспективі, ринок буде зростати, а значить, інвестиційна нерухомості принесе дохід. Також будинок це реально існуючий об’єкт, який може не тільки зберегти або примножити заощадження, але і може бути використаний за прямим призначенням.

Є також певна категорія людей, яка робила заощадження саме з метою покупки квартири – але навіть володіючи необхідною сумою в ситуації, коли економічна ситуація в країні стала погіршуватися, стала перед вибором: купити квартиру зараз або почекати – раптом в перспективі ціни знизяться? Ми хотіли б привести слова Олексій Шмонова, адресовані саме тим людям, для яких актуальне таке питання.

Експерт каже, що, перш за все, варто пам’ятати, що ніхто не може в точності спрогнозувати розвиток економічної ситуації в країні, і тому будь-які прогнози щодо того, що ціни на товари довгострокового користування знизяться або, навпаки, зростуть, не можна брати за основу для прийняття рішення. Для звичайної людини цінність товару визначається його поточною вартістю – в даний момент часу. «Тому головний висновок, який я хотів би зробити, полягає в тому, що купувати товари довгострокового користування стоїть виходячи з ваших потреб і можливостей на даний час. Це не означає, що треба не замислюватися про майбутнє – навпаки, необхідно все ретельно зважити, але мова йде лише про те, що оптимальний момент часу і кращу ціну вчинення правочину спрогнозувати неможливо, завжди будуть виникати нові обставини. Тому якщо у вас сьогодні є можливість і бажання купити квартиру, не варто відкладати, розраховуючи на те, що раптом з’являться кращі умови. Зважте всі за і проти, і робіть операцію, якщо є можливість – все одно прорахувати всі нюанси навряд чи вдасться», – розповів пан Шмонів.

Таким чином, вкладення грошей у нерухомість є одним з найбільш оптимальних способів збереження грошових коштів. Незважаючи на те, що це довгі інвестиції і вхідний поріг досить високий, для тих, у кого сьогодні на ринках виявилася велика сума грошей, купівля нерухомості – це один з кращих варіантів. Портал Move.su бажає Вам вдалих інвестицій!