Інвестиції в комерційну нерухомість Європи впали

Як повідомляється в дослідженні компанії CBRE, за перший квартал поточного року обсяг інвестицій у комерційну нерухомість у Центральній та Східній Європі показав найнижчий результат, а саме 900 млн. доларів.

Експерти пояснюють, що причини такого зниження пов’язані з недостатнім фінансуванням і вибірковим підходом інвесторів до нерухомості.

За звітний період причини основна частина операцій з нерухомістю була здійснена в Польщі, і така загальна тенденція зберігається з початку 2012 року.

Між тим, як зазначають експерти, одним помітним виключенням з цієї тенденції стала продаж City Business Center в Тімішоарі компанії New Europe Property Investment. На думку фахівців, цей продаж стала першою великою регіональною угодою в Румунії з купівлі офісного центру з тих пір, як ринок почав відновлюватися після кризи. Крім того, ще однією великою угодою стала продаж портфеля ProLogis (включаючи польські активи) компанією Hines Global REIT.

Як заявляє керівник відділу досліджень, регіон Центральної та Східної Європи компанії CBRE Джос Тромп, неослабний тиск на фінансування нерухомості привело до значних змін у складі інвесторів, які є активними вкладниками нерухомість по всій Центральній та Східній Європі. Вони працюють у країнах Центральної Європи, а саме в Польщі і Чехії. Однак вимоги банків щодо прибутку і коефіцієнтів у поєднанні з загальними планами по скороченню ризиків змушують їх укладати угоди тільки в першокласному сегменті навіть на цих ринках.

За його словами, очікується, що кількість угод з нерухомістю в Словаччині і, особливо в Угорщині буде в основному залежати від існуючих відносин між учасниками ринку, а також від приходу інвесторів на ці ринки, де існує хороший потенціал зростання капіталу. Якщо не з’являться нові типи інвесторів, значного збільшення ліквідності найближчим часом не відбудеться, і ці ринки залишаться залежними від разових угод з нерухомістю, заявив Тромпів.

Недавнє опитування інвесторів, проведений CBRE, свідчить, що країни Центральної та Східної Європи є одними з трьох європейських ринків, що представляють найбільший інтерес протягом 2012 р. Крім того, ставки капіталізації залишалися стабільними в більшості столиць даного регіону.

Як заявив директор відділу досліджень ринку CBRE в РФ Крістофер Пітерс, у Росії за звітний період також спостерігається помітне зменшення числа інвестиційних угод. При цьому експерт додає, що така тенденція відзначається з 2008 року.

За словами Пітерса, як правило, в першому кварталі закривається досить невелика кількість угод у порівнянні з інвестиційною активністю в інші періоди року.