Інвестування в нерухомість Чорногорії: за і проти

Багато інвесторів вважають, що Чорногорія — відповідне держава для вкладення коштів. Країна — кандидат у члени Євросоюзу. Очікується, що вступ відбудеться в 2015 році.

Тут відмінно розвинена туріндустрія — найважливіший джерело державних доходів. В країні немає мінеральних ресурсів, однак сприятливий клімат, мальовничі пейзажі і тепле море приваблюють безліч відпочиваючих. Понад 40 % території покривають ліси, завдяки яким повітря в Чорногорії чистий.

Крім того, країна має вигідне розташування на узбережжі Адріатичного моря. На поромі звідси легко дістатися до Італії.

Громадяни багатьох країн, в тому числі наші співвітчизники, можуть відвідувати Чорногорію без візи. Заможні росіяни так люблять проводити відпустку в цій країні, що в західній пресі її стали називати «Москвою-на-море» і «новим Монако». Зараз відпочинок в Чорногорії доступний навіть людям із середнім достатком, однак місцева влада прагне перетворити країну в елітний курорт для багатих і знаменитих.

У першому півріччі 2011 темпи економічного зростання Чорногорії склали 2,1 %, а обсяги зовнішньої торгівлі зросли на 15 %. Бюджетний дефіцит дорівнює лише 1,6 % ВВП.

Чорногорія не є офшорною зоною, але податкова система тут сприятлива для ведення бізнесу: прибутковий податок дорівнює 15 %, ПДВ — 17 %, податок на корпоративний прибуток — 9 % (один з найнижчих в Європі). Влада підтримують мале підприємництво. Планується створити спеціальні райони, де організації зможуть за невисокими цінами орендувати земельні ділянки з інфраструктурою. Крім того, будуть звільнені від податків всі фірми віком до трьох років.

У цілому, міжнародні рейтингові агентства позитивно налаштовані щодо перспектив Чорногорії. Серед балканських держав вона займає третє місце за розвитком економіки після Словенії і Хорватії. У березні 2011 експерти Moody’s змінили прогноз по Чорногорії з негативного на стабільний.

Однак, незважаючи на очевидний прогрес, місцева економіка все ще слабка. Існують проблеми із-за недотримання законів, бюрократії, корупції, неблагонадійних банків. Багато чорногорці, особливо в північних районах, живуть за межею бідності, звідси низька купівельна спроможність населення. Попит на нерухомість високий серед росіян, але серед мешканців інших країн він набагато нижчий. Враховуючи ці чинники, багато експертів поки що утримуються від того, щоб беззастережно називати Чорногорію «безпечною гаванню» для інвесторів.