Інвестори не зможуть повернути гроші знесених недобудов

Інвестори, які вклали свої гроші в будівництво житла, не мають жодних прав на недобудований будинок і на землю під ним.

Про це в інтерв’ю розповів партнер Юридичної компанії TIC Денис Писаний. “Це питання регулюється ст. 331 Цивільного кодексу України. Згідно з нею, право власності на новостворене майно (житлові будинки, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва і введення об’єкта в експлуатацію”, – сказав він.

За словами адвоката, повернути свої гроші через суд теж вкрай складно. Забудовники, у яких закінчилися гроші на проведення будівельних робіт, на практиці оголошують себе банкрутом і ліквідуються за судовою процедурою. У таких випадках у юридичної особи, з якими інвестори укладали договору, не залишається ніякого майна, на яке вони можуть претендувати.

У той же час правознавець вважає, що, якщо демонтаж довгобудів буде проводитися за розпорядженням галузевого міністерства, інвестори можуть пред’явити претензії до держави про компенсацію за матеріали, з яких був побудований недобуд. Однак шанси виграти подібні справи вкрай малі.

“З моєї точки зору, простіше інвесторам створити кооператив, який буде приймати участь у санації забудовника або відстоювати право на статус нового забудовника, після чого наймати підрядні будівельні організації та добудовувати будинки. Так, інвестори зазнають додаткові фінансові втрати, але вони не втратять усе”, – резюмує Писаний.

Нагадаємо, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Темник заявив, що в Україні близько 60% довгобудів можуть бути знесені, в тому числі 3 тис. житлових об’єктів. Він також повідомив, що всього в Україні 16,9 тис. довгобудів. Будівництво 20% з них почалося ще в радянські часи і 10% ще продовжують будуватися. Технічну можливість добудувати мають близько 30% довгобудів, з яких близько 27% об’єктів вважаються такими, що мають можливість добудови по технологічному призначеннями і близько 15% об’єктів можуть змінити профіль.