Інтервю: Банки будуть кредитувати українців по-новому

Фахівець ринку кредитування, директор департаменту маркетингу роздрібного бізнесу VAB Банку Ігор Шумицький, прокоментував ситуацію на ринку.

— Ігоре, наскільки велика ймовірність зниження темпів зростання роздрібного кредитування в Україні?

— Така ймовірність є. Про це свідчать показники ринку за останній місяць. В підтвердження очікувань зниження темпів зростання кажуть також намагання уряду обмежити кредитування імпорту і направити ресурси в реальний сектор вітчизняної економіки.

— Які види роздрібного кредитування будуть згортатися в першу чергу?

— Першими стануть іпотека та автокредитування. Високоприбуткові короткострокові види кредитування, швидше за все, будуть лише знижувати темпи приросту. Через слабкої чутливості до вартості продукту такого роду позики дозволяють банкам працювати з дорогим короткостроковим ресурсом в умовах підвищення ставок на ринку депозитів. Ризики кредитного портфеля в цьому сегменті диверсифіковані за рахунок відносно невеликих сум позик і коротких строків погашення. Так що цілком логічно припустити, що банки намагатимуться утримати в своїх портфелях короткострокові беззаставні продукти.

— Які банки будуть найбільш активно згортати роздріб?

— Якщо настільки кардинально змінюється кон’юнктура ринку, згортати обсяги роздрібного кредитування почнуть всі банки, що працюють в цьому сегменті. І тут вже не так важливо, хто саме першим почне перебудовуватися під нові умови роботи.

— Наскільки велика ймовірність появи яких-небудь обмежень в частині роздрібного кредитування?

— Якщо і будуть зміни, то вони стосуватимуться певних банків. Але потрібно розуміти, що банки, які зробили ставку на роздріб, цілком можуть просто змінити формат роботи. Наприклад, продовжити кредитування населення в рамках партнерських програм з фінансовими компаніями, надаючи їм фінансування.