Хто може уникнути податку на нерухомість?

З 1 січня 2013 року українці, у власності яких знаходиться два і більше об’єкта житлової нерухомості або один, але перевищує встановлену за законом пільгу (квартири понад 120 кв. м і будинки понад 250 кв. м), повинні будуть сплачувати податок на нерухомість.

Однак, за словами експертів, є деякі законні способи, звільнення від його сплати.

Правила оподаткування житлової нерухомості встановлені ст. 265 Податкового кодексу України.

Даний вид податку відтепер повинен встановлюватися сільськими, селищними та міськими радами в обов’язковому порядку.

Об’єктом оподаткування вважаються всі види житлової нерухомості, а саме об’єкти нерухомості, віднесені до житлового фонду, житлові будинки, у тому числі садибного типу, прибудови до житлового будинку, квартири, котеджі, кімнати в багатосімейних (комунальних) квартирах і т. д.

Законодавцем було встановлено виняток, у зв’язку з яким деякі фізичні особи звільняються від сплати податку. Так, особи, які є власниками квартири, житлова площа яких становить до 120 кв. м або є власниками житлового будинку з житловою площею до 250 кв. м, не сплачують податок на нерухомість.

У разі якщо фізична особа володіє двома та більше об’єктами нерухомості, платник податків має право вибрати застосування зазначеної пільги до одного об’єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності.

В більшості сімей, в яких між чоловіком і дружиною не укладено договір про застосування режиму часткової власності на майно, придбане під час шлюбу (за умови, що майно не поділене в натурі), застосовується правило, згідно з яким платником податку є один з подружжя, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.

При цьому дане правило не застосовується щодо майна, набутого одним із подружжя під час шлюбу у спадщину чи за договором дарування.

Такі об’єкти нерухомості не входять до складу спільної власності. Відповідно, більшість сімей можуть вибрати, за ким із подружжя буде закріплений конкретний вид житлової нерухомості, і таким чином, уникнути оподаткування.

Крім того, законодавець визначив такі об’єкти житлової нерухомості, на які не поширюються зобов’язання за податковими платежами, а саме:

* об’єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);
* об’єкти житлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, визначені законом;
* будівлі дитячих будинків сімейного типу;
* садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об’єкта на одного платника податку;
* об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім’ям та прийомним сім’ям, у яких виховується троє та більше дітей, але не більше одного такого об’єкта на сім’ю;
* гуртожитки.

Для юридичних осіб оптимізувати оподаткування можливо завдяки створенню кількох залежних юридичних осіб, з наступним розподілом житлової нерухомості серед таких ново-створених компаній.

При визначенні податкового навантаження таким способом, серед іншого, необхідно врахувати витрати, пов’язані з передачею права власності на нерухомість.

Визначимо також обсяги податкових зобов’язань, які поширюються на власників об’єктів житлової нерухомості.

Квартири, квадратна площа яких не перевищує 240 кв. м. Ставка податку – не більше 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (тобто в 2013 році не більше 11,47 грн за 1 кв. м). Умови оплати для фізичних осіб – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Умови оплати для юридичних осіб – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Житлові будинки, квадратна площа яких не перевищує 500 кв.м. Ставка податку – не більше 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (тобто в 2013 році не більше 11,47 грн за 1 кв. м). Умови оплати для фізичних осіб – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Умови оплати для юридичних осіб – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Квартири, квадратна площа яких перевищує 240 кв. м. Ставка податку – 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (тобто в 2013 році 30,97 грн за 1 кв. м). Умови оплати для фізичних осіб – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Умови оплати для юридичних осіб – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Житлові будинки, квадратна площа яких перевищує 500 кв.м. Ставка податку – 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (тобто в 2013 році 30,97 грн за 1 кв. м). Умови оплати для фізичних осіб – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Умови оплати для юридичних осіб – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Місце сплати податку – за місцем знаходження об’єкта оподаткування з зарахуванням до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Зауважимо, що платники податків-юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають органу державної податкової служби за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Стосовно платників податків-фізичних осіб зазначимо, що податкова служба самостійно розраховує суму податку, та надсилає розрахунок у формі податкового повідомлення-рішення. Якщо ж сума розрахована невірно, дане питання допустимо узгодити безпосередньо з податківцями.