Харківяни купили квартиру з боргами попередніх господарів

Банк зобов’язав сім’ю, копившую 20 років на квартиру, виплатити 2,5 млн. грн.

Більше 20 років кілька поколінь сім’ї Максимових тулилися в тісній однокімнатній квартирі, заощаджували на найнеобхіднішому, відкладаючи гроші на власне житло. Минулого року вони, нарешті, зібрали потрібну суму і прикупили простору трикімнатну квартиру на Салтівці. Однак порадіти придбання не встигли — на їх адресу прийшов позов від банку з вимогою сплатити 2 мільйони 614 тисяч гривень!

Тепер же подружня пара, їхня дочка і мати чоловіка можуть залишитися без даху над головою. Згідно з претензіями банкірів, чотири роки тому їх клієнтка Інна Ібрагім (перша ланка в ланцюжку покупців) взяла кредит на купівлю квадратних метрів, але в кризу розрахуватися за житло не встигла. Після цього квартиру вилучили і продали з аукціону іншому господареві всього за $13 000.

«Я побачив оголошення в газеті про продаж житла з аукціону і чесно виграв торги. Став би я купувати квартиру, знаючи про ризик? Але в зв’язку з сімейними обставинами мені довелося її продати», — розповів «Сегодня» колишній власник скандальних квадратних метрів Антон Титаренко.

Третя Ланка

«Ця квартира куплена пекельною працею, адже я — звичайний учитель, чоловік — робочий, а свекруха шість років на пенсії відгарувала, щоб ми могли хоч якось відкладати копієчку. Так що, коли назбирали гроші, до вибору житла підійшли дуже ретельно і все оформили, як годиться: перевірили, не арештована квартира, зареєстрували її в БТІ», — згадує теперішня власниця горе-квартири Ірина Максимова.

Максимовы віддали за житло $43 500, а тепер бояться, що за борги колишніх господарів доведеться віддати в сім разів більше (за 4 роки несплати натекла пеня в $326 000 — за ці гроші можна придбати двоповерховий пентхаус в центрі міста. — Авт.)

Попереду – суд

Щоб добитися справедливості, перелякані власники кілька разів зверталися до міліції та Генпрокуратури, але безрезультатно. Тоді Максимовы подали позов у суд на визнання добросовісного набувача, адже цю квартиру вони купили зовсім не в банку. 12 вересня відбудеться засідання Московського райсуду Харкова, де має вирішитися доля спірних метрів.

«Звичайно, у нас на руках є всі необхідні документи, але ми не впевнені, що відомий банк з необмеженими зв’язками і хорошими адвокатами не виграє цю справу. Так що якщо у нас відберуть цю квартиру, збирати на нову ми будемо мінімум двісті років», — зі сльозами на очах каже Ірина Максимова.

У банку відмовилися коментувати своє бачення ситуації до закінчення судового розгляду.

Купувати з нотаріусом

За словами юристів, на афери при покупці житлової площі харків’яни скаржаться дуже часто. Але щоб людина платила іпотеку за когось, при цьому будучи добросовісним покупцем, не чули.

«Якщо покупці придбали майно, узяте в борг безпосередньо у позичальника, тоді вони дійсно повинні були б виплатити борг. Але ж квартиру продали з аукціону, ці гроші повинні були погасити позику. Перш за все, потрібно звертати увагу на документацію: навіть на перший погляд непотрібні дрібниці можуть стати ключовими в подібних питаннях», — говорить юрист правозахисної групи Айгуль Муканова.

Купуючи житло, потрібно працювати з перевіреним нотаріусом і звернути увагу на кількість угод: якщо їх багато, то краще підшукати інший варіант.