Грошей на «доступне житло» недостатньо для розвитку іпотеки

Незначні обсяги фінансування державою житлових програм спровокували те, що дані програми не змогли суттєво вплинути на іпотечне кредитування в Україні.

Про це повідомила прес-служба Незалежної асоціації банків України (НАБУ).

Як інформує прес-служба, в минулому році в нашій країні діяли три держпрограми, спрямовані на розвиток іпотечного кредитування шляхом здешевлення кредитів для споживачів: “Доступне житло”, “Молодіжне житлове кредитування” та “Програма Державного пільгового кредитування індивідуальних сільських забудовників на будівництво (реконструкцію) і придбання житла”.

Як повідомляється, основна частка фінансування була спрямована на реалізацію держпрограми «Доступне житло», яка передбачає лише часткову компенсацію відсоткових ставок позичальників (надано 20 млн. грн), але і державне участь в процесі будівництва. В минулому році його фінансування склало 200 млн. грн.

У теж час на надання пільгових іпотечних кредитів в рамках молодіжного кредитування у 2012 році бюджетом було виділено 60 млн. грн. Проте фактично було профінансовано лише 34,8 млн. грн.

За даними прес-служби, в минулому році сума часткової компенсації відсоткової ставки за іпотечними кредитами комерційних банків молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам склала 111 млн. грн.

Що стосується кредитування сільських забудовників, за звітний період воно було здійснено в розмірі 52,6 млн грн., замість запланованих 55 млн. грн.

Також на 33,2 млн грн було збільшено статутний капітал Державної спеціалізованої фінансової установи “Державний фонд сприяння молодіжному будівництву” та надана фінансова підтримка фонду в обсязі 6,88 млн грн. Планується, що ці гроші будуть спрямовані на реалізацію Державної програми забезпечення молоді житлом.

Таким чином, всього в минулому році за державними цільовими програмами було надано близько 458 млн. грн фінансування. У 2013 році, згідно із Законом “Про Державний бюджет України на 2013 рік”, на ці програми передбачено виділити 507,9 млн.грн.

У підсумку за 11 місяців 2012 року в Україні банки видали нових іпотечних кредитів на загальну суму 3,53 млрд. грн, а це менше 5% від загального обсягу нових кредитів, наданих фізичним особам за цей час. А портфель іпотечних кредитів фізичних осіб з початку року скоротився на 17% і на початок грудня 2012 склав 81,2 млрд грн в гривневому еквіваленті.