Готівкові платежі українців будуть контролювати

Перший крок до зменшення обігу готівкових грошей вже зроблено – парламент затвердив у першому читанні правки НБУ в законодавство (законопроект № 10656) щодо функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків.

Остаточно прийняти документ депутати мають намір одразу ж після повернення з канікул.

Одна з головних його новацій — надання центробанку країни повноважень встановлювати максимальні ліміти готівкових платежів при розрахунках за товари і послуги. Простіше кажучи, покупці втратять можливість робити великі придбання за готівку. Оплата будь-якого товару, вартість якого буде перевищувати встановлений центробанком ліміт — від дорогої техніки до нерухомості, — повинна буде здійснюватися винятково за допомогою платіжної карти (а в перспективі і мобільного телефону). Дотримання цих вимог контролюватиме ДПАУ.

Офіційний привід для такого роду пертурбацій — намір чиновників перемогти тіньову економіку, процвітання якої безпосередньо пов’язане з функціонуванням великої кількості готівки. Аналогічні заходи вжили найбільш проблемні країни єврозони. «Тільки в цьому році ліміти на оплату готівкою встановили Греція, Іспанія та Італія. Мотивом до цього стала кампанія по боротьбі з «сірим» та «чорною» економіками і необхідність збільшити збирання податків для скорочення бюджетних дефіцитів», — розповів «Коментарям» директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем (EMA) Олександр Карпов. Наприклад, щоб громадяни Італії не ухилялися від сплати податків, там було введено заборону на оплату готівкою покупок на суму, що перевищує 1 тис. євро. В Греції цей ліміт становить 1,5 тис. євро, у Бельгії — 5 тис. євро. Швеція і зовсім роздумує над можливістю заборони на оплату покупок паперовими грошима в роздрібних точках.

Новий закон дозволить Нацбанку відстежувати величезний обсяг платежів, які сьогодні йому практично непідконтрольні. Під нагляд потрапить, наприклад, ринок вторинного житла, на якому більшість операцій проводиться за готівковий розрахунок. «Обійти таку норму буде неможливо. Покупець нерухомості просто не зможе оформити право власності на квартиру, поки не пред’явить документ, що операція була оплачена безготівковим способом», — розповідає Олександр Карпов.

Контролювати безготівкові платежі громадян зможе і ДПАУ. Закономірно, що при цьому фіскали почнуть задавати питання — звідки у обивателів, офіційно декларують отримання мінімальної зарплати, гроші на дорогі покупки. Очевидно, в кінцевому підсумку все зведеться до масових перевірок роботодавців, які виплачують своїм персоналу зарплати «в конвертах». «Головний біль від необхідності якось засвітити наявні доходи отримають в тому числі багато чиновників, які не з чуток знають, що таке відкат і «вдячність», — прогнозує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Втім, головною проблемою на шляху реалізації таких грандіозних планів може стати нерозвиненість інфраструктури. Тому чиновники мають намір простимулювати банки і магазини розширювати мережі POS-терміналів (на 1 квітня 2012 року в Україні їх було встановлено 101,6 тис.). Згідно змін, які повинні бути внесені до Адміністративного кодексу, за відмову прийняти платіжну карту торговців штрафуватимуть на 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8,5 тис. гривень). Такі заходи повинні розворушити і населення, яке сьогодні дуже неохоче користується пластиком. За даними НБУ, на 1 квітня 2012 року з 59 млн карт, що перебувають в обігу, активними (тобто такими, якими здійснювалися розрахунки в останні три місяці) були лише трохи більше половини.

Експерти вважають, що в перспективі регулятор вживе заходів, щоб віднадити обивателів від банкоматів. «Якщо закон буде прийнятий, наступним кроком НБУ в плані популяризації безготівкових платежів може стати встановлення мінімального рівня комісії за зняття готівки в банкоматах. Це було б логічно, враховуючи, що на сьогодні більше 90% усіх транзакцій по банківських картах припадають на зняття коштів у банкоматах», — прогнозує начальник управління розвитку термінального бізнесу банку «Національний Кредит» Євген Думчев.

Серед плюсів законопроекту — нові вимоги до безпеки платежів. Банки зобов’яжуть запровадити послугу sms-банкінгу та інформувати клієнтів про всі операції з їх платіжними картками. Якщо банк цього не зробить, компенсувати можливі збитки по несанкціонованого списання грошей з пластику йому доведеться зі своєї кишені.