Головна проблема інвесторів в Україні — не податкова, а корупція і суди

Представники вітчизняного бізнесу та іноземні інвестори, які працюють в Україні, демонструють «обережний оптимізм», однак більше не вважають податкову систему основною перешкодою на шляху до покращення інвестиційного клімату.

Такими є висновки дослідження Індексу інвестиційної активності України за підсумками III кварталу 2012 року, який провела соціологічна компанія Research & Branding Group з ініціативи Державної податкової служби України.

Порівняно з першим кварталом 2012 року, індекс зріс на 0,2 пункти і склав 4,43 бали з десяти можливих. Світова економічна ситуація, на думку представників бізнесу (63,5% опитаних), зберігає значний вплив на стан інвестиційного клімату в Україні. Дослідження показало, що у III кварталі інвестори відзначили зменшення негативного впливу таких перешкод для ведення бізнесу, як адміністративні бар’єри, податкова система, система державного управління на центральному та місцевому рівнях. Разом з тим, інвестори частіше стали вказувати на необхідність продовження боротьби з корупцією і реформування судової системи.

«Податкова система, у порівнянні з першим кварталом, більше не входить до четвірки найбільш серйозних перешкод для покращення інвестиційного клімату. Це, разом зі зниженням рівня актуальності для представників бізнесу питань реформування податкової системи, вказує на те, що податкова реформа вже приносить плоди, хоча вона поки ще і не завершена», – зауважив соціолог Євген Копатько, засновник компанії Research & Branding Group.

Змінилися і очікування підприємців щодо роботи податкової системи. Якщо під час першого дослідження бізнесмени скаржилися на великі витрати часу на подання документації до органів ДПС та відсутність належної інфраструктури для електронного звітування, то в третьому кварталі активний розвиток відповідних сервісів зробили цю проблему неактуальною. Тепер інвестори очікують на зниження кількості податків, скорочення документації та спрощення алгоритмів обчислення та адміністрування податків.

Другий етап дослідження якості інвестиційного клімату та рівня інвестиційної активності України проводився компанією Research & Branding Group за ініціативи ДПС України протягом жовтня 2012 р. У дослідженні взяли участь 253 керівника українських, американських та європейських компаній-інвесторів.