Гарантія банку – акредитив

При купівлі квартири в Україні завжди виникає ряд питань, головне з яких: як захистити себе від численних ризиків? Зараз на ринку нерухомості з’явився новий спосіб розрахунку – акредитивний.

Віце-президент з продажів житлового комплексу «Престиж Хол», директор компанії Kanzas Real Estate Владислав Мішук вважає, що саме акредитиви дозволять покупцеві придбати нерухомість без ризиків. Журналу «Генеральний директор» (ГД) він повідав про особливості та переваги їх використання.

ГД: Яке місце займають акредитивні операції на ринку нерухомості в Україні?

ВЛАДИСЛАВ МІШУК: У Києві на сьогоднішній день ми перші, хто пропонує акредитивні програми на ринку нерухомості. І я вважаю, що, з точки зору гарантій, поки це — найкращий спосіб покупки квартири. На сьогоднішній день будь-який покупець, який придбає об’єкт первинної нерухомості, абсолютно не застрахований. Існує кілька легальних схем продажу нерухомості, але вони не бездоганні в плані гарантій: не застрахують від кризи, від банкрутства забудовника або припинення будівництва міською владою. В Україні, на жаль, існує маса факторів, при яких будівництво може призупинитися. Від цього страждають і забудовник, і клієнт, який ризикує так і не отримати свою омріяну квартиру. А якщо і отримує від неї ключі, то з затримкою в кілька років. Я знаю багато випадків в Україні, коли люди купували квартири 5-6 років тому і досі не відсвяткували в них новосілля.

В Європі існує своє поняття банківської гарантії, яка передбачає, що коли забудовник збанкрутував або з інших причин не може здати об’єкт вчасно, банк приймає його зобов’язання і завершує будівництво самостійно. В Україні, на жаль, законодавство не дозволяє проводити такі операції, тому що банку для цього потрібна будівельна ліцензія. Коли я чую про банківські гарантії, то розумію, що це неможливо. Якщо вони й існують, то це, скоріше, якісь страхові програми. Проте в нашій країні і страховку отримати непросто.

ГД: Які переваги дає покупцям квартир акредитив?

ВЛАДИСЛАВ МІШУК: Продукт важливий тим, що він може захистити покупця від ризиків, пов’язаних з неотриманням квартири або не здачею об’єкта в строк. Також компанія може заявити інвестору, що за два роки будівництва ціни на все зросли, тому потрібно доплачувати. Найбільш значуще для покупця те, що завдяки акредитивної програмі він передає свої гроші не забудовнику, а банку-посереднику. Ці кошти заморожуються на депозитному рахунку. У той же час банк відкриває кредит забудовнику, і той вже починає будувати.

Акредитив — це продукт з часовими рамками. Якщо компанія заявила, що побудує будинок і введе його в експлуатацію через два роки, то клієнт на цей час просто заморозить свої гроші. У результаті він або отримує свою квартиру через два роки, або, якщо забудовник не виконав зобов’язання, отримує назад свої гроші з відсотками.

До речі, на сьогоднішній день процентна ставка в доларах США за акредитивом становить 11 %. Такі депозити потрібно ще пошукати. Також сміливо можу заявити, що для покупців акредитив — найбільш вигідний і безпечний спосіб придбання квартири. У той же час існує вигода для забудовника: він розуміє, що має банківський кредит, який може спокійно використовувати. Банк отримує свої відсотки за операції з забудовника.

ГД: чи Існують якісь складнощі при оформленні акредитиву?

ВЛАДИСЛАВ МІШУК: Процедура оформлення покупки нерухомості за допомогою акредитива зовсім не складна. Так, банк заробляє на тому, що оформляє всі необхідні папери. Але вартість відкриття акредитивного рахунку обійдеться покупцеві в сущі копійки в порівнянні з тим, що в результаті він отримує. Особливість для покупця в тому, що він повинен сплатити 100 % вартості квартири. Я вважаю, що це правильно. Тому що, якщо покласти ці гроші на депозит, отримаємо набагато менше вигод. Адже в практиці будівництва житла за час будівництва квартири в новобудові дорожчають приблизно на 25-35 %. Тому акредитив — це одна з програм, яка, в першу чергу, зацікавить інвесторів. Адже вони часто купують нерухомість на стадії будівництва, щоб потім продати готовий об’єкт дорожче. І інвестори — це ті люди, у яких, як правило, є гроші, і заплатити повну вартість квартири для них не становить складності. Саме акредитив забезпечує їм гарантію, що вони без ризику вкладають свої гроші.

ГД: Як давно Ви пропонуєте своїм клієнтам акредитивні програми?

ВЛАДИСЛАВ МІШУК: Акредитивну програму ми відкрили спільно з «ПриватБанком» відносно недавно. Її створення — не найпростіший процес для забудовника. Щоб отримати акредитацію, необхідно пройти численні банківські перевірки. Акредитивні програми не нададуть компанії, у яких немає грошей або які залежать суто від вкладів клієнтів. Тому такий продукт в ЖК «Престиж Хол» свідчить про те, що було отримано проектне фінансування на весь проект від Приватбанку. Банк повністю контролює цільове використання кредитних коштів і несе відповідальність перед покупцями за акредитивною схемою. Це дало нам можливість вирватися на лідируючі позиції з продажу квартир в преміум-сегменті. Наш імідж навіть у кризовий період залишився на висоті, і нам відкрили акредитивну програму. Зараз вона успішно діє вже на кількох об’єктах у Києві та Дніпропетровську. Підтвердження цього — наші показники продажів зросли в чотири рази.

ГД: Де можна придбати квартири за допомогою акредитивів?

ВЛАДИСЛАВ МІШУК: Ми здаємо другу чергу ЖК «Престиж Хол» за планом. У другій черзі 136 квартир, з яких вже більше половини продані. Під акредитивну ж програму відкрили третю чергу, де 70 квартир продамо саме за акредитивом. Справа в тому, що друга секція (третя черга) буде готова через 30 місяців, а на такий термін акредитив як раз і вигідний. Чекати покупцям довго, і існують тимчасові ризики, які необхідно враховувати. Також зараз компанія відкриває новий проект у Києві на вул. Воровського, який буде називатися Клубний будинок «Арт Хол». Його будівництво триватиме 24 місяці. І всі квартири в ньому плануємо продавати тільки за акредитивною програмі.