Фізосіб не звільнять від податку на нерухомість в 2013 році

Раді не вистачило трьох голосів, щоб повернути законопроект у профільний комітет парламенту для його доопрацювання та подальшого подання на повторне друге читання.

Верховна Рада не змогла проголосувати за доопрацювання та повторний розгляд у другому читанні урядового законопроекту, який пропонує не стягувати в 2013 році з фізичних осіб податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, оскільки потрібен час на формування реєстру його платників.

За повернення відповідного законопроекту №2405 “Про внесення змін до ст. 265 Податкового кодексу щодо об’єктів житлової нерухомості” в головний комітет парламенту для його доопрацювання (із скороченням терміну розгляду) та подальшого подання на повторне друге читання у вівторок проголосувало 223 народних депутата України при 226 необхідних голосах.

Як повідомлялося, Верховна Рада 23 травня не змогла проголосувати за прийняття в другому читанні і в цілому цього законопроекту. Тоді в ході розгляду документа лідер фракції “Свобода” Олег Тягнибок пояснив, що його фракція і інші опозиційні фракції не голосували за ухвалення документу у другому читанні і в цілому, оскільки в першому читанні від приймався на виїзному засіданні парламенту 4 квітня 2013 року, після чого була досягнута домовленість про те, що документ буде переголосовано в першому читанні і в цілому.

У законопроекті №2405 також прописано, що для формування реєстру податкова повинна до 1 липня 2013 року направити власникам житла за місцем їх реєстрації повідомлення про звірку кількості належних їм жилих об’єктів та розмірів їх житлової площі. У свою чергу, власники житла до 31 грудня 2013 року повинні звірити отримані від податкової дані з інформацією на підставі оригіналів документів про право власності на нерухомість. Після цього податкова за місцем проживання платників податку в 10-денний строк після завершення звірки повинна надати відповідну інформацію податковим органам за місцезнаходженням об’єктів. При цьому податок сплачується за місцем розташування об’єкта оподаткування.

Крім того, згідно законопроекту, податок на нерухомість при наявності у фізичної особи кількох видів житла (квартира, будинок) може розраховуватися виходячи з сумарної житлової площі цих об’єктів, при цьому передбачено зменшення бази оподаткування на 370 кв. м від цього показника. Така пільга надає один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Згідно з діючими нормами, податок на нерухомість при наявності у фізичної особи кількох видів житла (квартира, будинок) розраховується окремо по кожному об’єкту.

Крім того, уряд пропонує у більшою мірою диференціювати шкалу податків, передбачивши введення податку у розмірі 1% від мінімальної заробітної плати за 1 кв. м для фізосіб, які володіють різними видами житла, сумарна житлова площа якого не перевищує 740 кв. м і в розмірі 2,7% при перевищенні 740 кв. м.

При цьому зберігаються ставки податку у розмірі не більше 1% для квартир житловою площею не більше 240 кв. м і будинків не більше 500 кв. м, а також 2,7% – для квартир житловою площею понад 240 кв. м і будинки понад 500 кв. м.

У законопроекті прописано, що ставки податку для юридичних осіб становлять 1% для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. м і будинків не більше 500 кв. м і 2,7% – для квартир з житловою площею понад 240 кв. м і будинків понад 500 кв. м. При цьому уряд пропонує продовжити строк подання юридичними особами податкової декларації до 20 лютого, тоді як зараз встановлено до 1 лютого.

Документ також розширює список громадян, яким можуть бути надані податкові пільги на один об’єкт, додавши в нього дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями. Крім того, в список податкових пільговиків внесли житло, що належить монастирям, а також не більше двох житлових об’єктів інших релігійних організацій.

Як повідомлялося, Верховна Рада 4 квітня 2013 року прийняла в першому читанні законопроект №2405 “Про внесення змін до статті 265 Податкового кодексу України щодо об’єктів житлової нерухомості”, який передбачає, що з переліку оподатковуваного нерухомості, що належить сім’ям опікунів з трьома і більше дітьми, може бути виключений один житловий об’єкт.

В Україні з 1 січня 2013 року вступила в силу ст. 265 Податкового кодексу, згідно з якою запроваджується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. При цьому розмір податку на житло визначається виходячи з житлової площі, а не загальної.

Раніше Кабінет міністрів на виконання доручення президента Віктора Януковича зареєстрував у парламенті законопроект, що передбачає стягування податку на нерухомість із загальної площі квартири, а не з житлової. Проте пізніше було вирішено, що розглядати законопроект про розрахунок податку на житло по загальній площі парламенту слід в прив’язці до законопроекту про введення податку на багатство для фізичних осіб.