Фермери просять Кабмін скасувати нову систему оцінки землі

Вітчизняні фермери ініціюють скасування постанови Кабміну про підвищення нормативної оцінки земліі, яке призвело до майже двократного зростання орендних платежів. Інакше щоб платити підвищену оренду, фермерам доведеться вирощувати виключно соняшник і ріпак.

Фермери вимагають скасувати цю постанову, оскільки підвищені орендні платежі, які воно спровокувало, непід’ємні для учасників ринку.

Нагадаємо, що постанова Кабінету Міністрів “Про внесення змін в методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів” передбачає застосування до нормативної грошової оцінки земель коефіцієнта 1,758. Постанову було прийнято в жовтні минулого року і набула чинності з 1 січня. В результаті орендні платежі, базою для розрахунку яких є цей показник, зросли майже в два рази.

Дорожче норми

Як пояснюють фермери, приймаючи цю постанову, уряд виходив з помилкової передумови, що рекордний урожай 2011 року стане нормою для України. “Такий надвисокий урожай як у 2011році дається природою раз в 30 років. Але він запаморочив голову чиновникам, які почали заявляти, що Україна зможе отримати врожаї в 80 млн тонн, що середня врожайність у нас — 60 ц/га, і віддача з гектара буде дуже висока і навантаження можна збільшити”, — говорить заступник голови Херсонської обласної асоціації фермерів Сергій Рибалко.

Він зазначив, що якщо проаналізувати величину орендних платежів на орендна плата в країні становила 316 -405 гривень / га. Середня урожайність озимої пшениці — 22,8 ц/га, помноживши на 1500 грн/тонна, отримуємо 4230 грн доходу з одного гектара. Середня врожайність соняшнику — 11 ц/га, при ціні 3200 грн/тонна отримуємо 3500 гривень доходу, — підрахував Рибалко. — Тобто ще до підвищення нормативної оцінки землі орендна плата становила 10-12 %, десятину. Така плата була споконвіку на наших землях, а коли змушували платити більше починалися селянські війни”.

За його словами, таке співвідношення є і в Європі — при дохід з гектара 2,-2,5 тис. євро, оренда становить 450-600 євро. “Але фермер все одно платить десятину, тому що європейські держави дотують по 300 євро на гектар”, — зазначає Сергій Рибалко.

Третина врожаю — на оренду

За підрахунками фермерів, збільшення орендних платежів призведе до того, що в 2012 році, який і без того буде складним із-за несприятливих погодних умов, аграрії повинні будуть до 30% врожаю направити на оплату оренди.

З-за того, що навантаження на гектар виросте майже в два рази, фермери масово переорієнтуються на високорентабельні культури — в першу чергу соняшник і ріпак. “Нормативну оцінку підвищили, орендна плата вище в два рази, міндобрива дорожчають, паливо — теж, собівартість виробництва зростає, ціна на продукцію падає. Як вижити?”, — каже голова Асоціації фермерів та приватних землевласників

Чернігівської області Іван Якуб. При цьому він зазначив, що збільшення орендних платежів також не завжди позитивно позначиться на власника землі, оскільки збільшення доходу від оренди означає зменшення субсидій.
“Треба скасувати постанову”, — резюмують фермери.

В якості альтернативи учасники ринку пропонують збільшити земельний податок, який зараз становить близько 15 грн на гектар, в три рази. “І ви побачите, що місцеві бюджети навіть виграють і отримають значно більше коштів, — говорить Сергій Рибалко.

Міністр аграрної політики М. Присяжнюк не виключив можливості внесення відповідних коригувань до законодавства. “Ми вивчимо це пропозиція, і якщо воно буде балансувати інтереси всіх учасників ринку, то ми будемо вносити ці пропозиції депутатам, — сказав він — Ніщо нам не заважає повернутися і не внести розумні корективи”.