Елітне житло морально застаріває швидше іншого

Елітна нерухомість не тільки дорога і комфортна, але і статусна. А тримати високу планку не так-то легко. Виявляється, саме будинку класу de luxe морально застарівають швидше за інших.

Покупець нерухомості класу de luxe купує не тільки комфортний простір для життя в найпрестижніших районах, разом з елітної квартирою він набуває статусу заможної людини, одного з тих, хто може собі дозволити цю розкіш. Але відповідати найкращому не так-то просто. Наприклад, фахівці компанії Kalinka Real Estate Consulting Group пред’являють до люксової нерухомості найвищі вимоги: соціальне середовище в комплексі повинна бути однорідна; в проекті повинен брати участь відомий міжнародний архітектор, дизайнер, або керуюча компанія; кількість квартир в комплексі не повинно перевищувати 30; дизайн вхідної групи, громадських зон і власних прилеглих територій повинен вражати уяву відразу і назавжди і т. д. Відповідати цим параметрам важко, особливо, якщо будинок вже не молодий. Експерти компанії вважають, що якщо елітний будинок побудований більше 7 – 10 років тому, то, у кращому випадку, його можна віднести до преміальної житлової нерухомості класу «С». Виходить, що економ-клас так і буде економ-класом через час, бізнес-клас, швидше за все, також не втратить своїх позицій, а ось преміальна нерухомість перестає бути такою.

Олексій Сидоров, заступник генерального директора Kalinka Real Estate Consulting Group, зазначає: «На жаль, не всі елітні об’єкти з плином часу зберігають свою привабливість і затребуваність на мінливому ринку. Деякі житлові комплекси, збудовані в кінці 1990-х-початку 2000-х років, морально застаріли і зараз їх можна зарахувати лише до бізнес-класу. Причини морального старіння – помилки, допущені при проектуванні. Частіше всього це не відповідні сучасним вимогам архітектурна концепція і вхідні групи, невдалі нарізки площ та планування квартир, недостатньо ефективні інженерні системи. Як окрему причину морального старіння варто відзначити посередні будівельні матеріали і технології. На початку 2000-х років ціни на ринку нерухомості росли галопуючими темпами, тому забудовники не прагнули будь-якою ціною добитися бездоганної якості будівництва, будинки зводили за принципом: поки ринок зростає – розкуплять всі».

До таких морально застарілим елітних об’єктів можна віднести РК Green hills «Юниформстроя» 2004 року; ЖК «Шмітовському, 16» Руського моноліту» 2004 року; будинок на Вересаєва, 6 1994 року від ВАТ «Тема»; Opera House 1998 року і вдома 6 і 8 у Курсовому провулку, побудовані в 1998 році. Всі ці будинки на сьогоднішній день є бізнес-класом.

Так страшно, як малюють?

На думку Олексія Сидорова, «моральне старіння не означає, що ці об’єкти перестали користуватися попитом. Це означає, що вони позиціонуються і оцінюються виходячи з того, що тепер вони відносяться до бізнес-класу».

Отже, попит є, а ось статус не той. Напевно, є люди, для яких це не важливо, для яких квартира – улюблений сімейне вогнище. Але є й ті, для який квартира, машина і навіть дружина повинні бути предметом загальної заздрості. Такі люди змінюють дружин на більш молодих, купують останні моделі машин, а також переїжджають в найкращі квартири столиці раз в 7 – 10 років.

Є надія, що сучасні люксові комплекси уникнуть такого швидкого старіння. Тимур Сухарєв, комерційний директор «Реставрації Н», вважає, що при грамотному підході до проектування об’єкта цього можна уникнути. «Перш за все, важлива архітектурна концепція проекту. Не старіє «класика» – строгі форми, світлі пастельні тони, високі стелі, великі вікна, мінімум декору. Такі будівлі поза хвилинних примх моди, тому вони «старіють» красиво і з роками набувають лише додатковий блиск. При цьому найважливіший фактор – це якість матеріалів. «Зелені» технології будівництва і натуральні матеріали дають можливість дому «жити» в гармонії з навколишньою природою і з людиною, для якого він призначений – а це запорука довголіття. Якщо кожна деталь вибирається педантично за принципом «краще з кращого», будівля більшою мірою застраховане від появи дефектів через кілька років після введення в експлуатацію. Приміром, в Knightsbridge Private Park при будівництві ми використовуємо цегла, сама технологія виробництва якого виключає застосування хімічних матеріалів. А для облицювання стін використовується натуральний камінь, але не граніт – через його підвищеного радіаційного фону. Такий підхід до кожної деталі служить запорукою якості всього проекту в цілому: якщо девелопер будує «з душею», як для себе, не економлячи на матеріали, технології та інфраструктуру, будинок буде добротним і не застаріє багато років».

Отже, якщо квартира вам потрібна для того, щоб пускати пил в очі, то ви або переїжджаєте з місця на місце все своє життя, або відразу вкладаєте кошти в нерухомість, яка побудована на совість. Адже пам’ятники архітектури минулого не падають в ціні і морально не застарівають, незважаючи на століття, так як краса – все-таки поняття вічне.