Елітна нерухомість «порозумнішала»

За минулі 5 років у столиці більш ніж у два рази збільшилася кількість елітних об’єктів нерухомості, оснащених елементами системи «розумний дім». Експерти компанії Penny Lane Realty склали рейтинг опцій, які користуються найбільшим попитом у покупців VIP-житла.

Всупереч поширеній думці про надзвичайну дороговизну, наявність «інтелекту» підвищує вартість елітної квартири не більше, ніж на 3-5%. У перерахунку на квадратний метр — максимум на 150-170 доларів в залежності від набору запропонованих сервісів. «Розумні будинки» — це об’єкти, всі системи життєзабезпечення в яких управляються з єдиної диспетчерської, — говорить директор департаменту продажів елітної нерухомості Penny Lane Realty Олександр Зиминский. — При цьому «начинки» будівель, що позиціонуються девелопером як інтелектуальні, можуть істотно розрізнятися. Зазвичай людині надається можливість вибрати опції цікаві особисто для нього. Зрозуміло, наприклад, що далеко не всім потрібна імітація тропіків в зимовому саду«.

1 місце — підвищення рівня охорони

Традиційно, захист від сторонніх — одна з найвитратніших статей в експлуатації житлових комплексів елітного і бізнес-класу. Скоротити витрати на сек’юріті і підвищити рівень безпеки також допомагають технології вже досить поширені на столичному ринку: контроль доступу за допомогою проксі-карт, деталізований цифровий відеомоніторинг, супутникові системи з sms-повідомленням, можливість оглядати всі «околиці», не виходячи з дому. Автоматизовані системи також дозволяють захиститися від непроханих гостей, імітуючи присутність господаря в квартирі.

2 місце — контроль витрат

Разом з неминучим зростанням цін на електрику та інші ресурси питання економії стає актуальним навіть для самих заможних домовласників. Об’єднання всіх систем життєзабезпечення у будівлі дозволяє заощадити до 30% води, газу і електрики, а витрати на обладнання окупаються за три роки. «Розумний будинок» ніколи не забуде вимкнути світло у ванній і туалеті, не допустить ситуації, коли в одній кімнаті батареї нагрівають, а кондиціонер охолоджує повітря. Крім того, можна задати програму, щоб опалення було за годину до повернення господаря, а не затоплювало кімнати весь день.

3 місце — on-line управління квартирою

Одна з найцікавіших опцій — можливість цілодобово спостерігати за своїм житлом через web-камеру і «віддавати вказівки», навіть перебуваючи на іншому континенті. У будь-який момент господар квартири може зайти на відповідну сторінку в інтернеті, ввівши свій логін і пароль. На відстані передається сигнал на установку необхідного мікроклімату, освітлення, включаються побутові прилади, розігрівається вечерю — і будинок повністю готовий вже до «реального» появи власника.

4 місце — збільшення зносостійкості

Централізована система управління будівлею дозволяє точно прогнозувати знос устаткування і проводити своєчасну профілактику, а фіксована частота живлення електроприладів продовжує термін їх служби. Також «інтелект» захищає і дорогі оздоблювальні матеріали: якщо в будинку прорве трубу, система сама перекриє воду і вимикає електроживлення. За деякими оцінками житловий комплекс, оснащений такими технологіями, не потребує капітального ремонту протягом 50-55 років, в той час як звичайні будівлі вимагають його проведення кожні 30 років.

5 місце — «настройка» погоди в квартирі

Стандартна і одна з найбільш затребуваних функцій «розумного будинку» — клімат-контроль. Технології дозволяють управляти такими параметрами, як температура, вологість, приплив свіжого повітря індивідуально для кожної кімнати. На сенсорній панелі задаються необхідні параметри, і система сама підбирає, які з пристроїв потрібно включити — радіатори опалення, теплі підлоги, електроконвектори, тепловентилятори або кондиціонери. При цьому потужність і кількість теплових приладів будуть обрані в залежності від вуличної температури і потрібної швидкості прогріву.

«Поки частка об’єктів, оснащених різними компонентами систем «розумний будинок», на ринку елітного житла не перевищує 10%, але їх число зростає з кожним роком, — зазначає директор департаменту продажів елітної нерухомості компанії Penny Lane Realty Олександр Зиминский. — «Ложка дьогтю», незважаючи на всі очевидні переваги смарт-систем: часті поломки, труднощі з ремонтом, консервативність ряду покупців, з недовірою відносяться до того, що квартирою буде керувати комп’ютер. У США і Західній Європі, де будуються цілі «інтелектуальні» квартали, інтерес до технологій зумовлений у першу чергу прагненням скоротити витрати. У нас же «розумні будинки» до недавнього часу вважалися скоріше дорогою іграшкою і елементом престижу. Проте вже сьогодні все більше столичних девелоперів розглядають їх як ефективний спосіб заощадити енергоресурси, зменшити знос обладнання та суттєво підвищити якість життя в новобудовах».