Експерти вважають заборону на продаж сільгоспземель іноземцям логічним кроком

Встановлення обмежень на придбання іноземцями земель сільськогосподарського призначення в Україні є абсолютно логічним кроком нашого законодавства.

Таку думку висловив головний юридичний радник проекту USAID «Агроінвест» Павло Кулинич, коментуючи проект закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» в контексті майбутнього асоційованого членства в ЄС, повідомляє «Укрінформ».

«На мій погляд, така законодавча ситуація повинна тривати до тих пір, коли рівень доходів виробників сільгосппродукції, громадян України, в середньому буде порівнянний з рівнем доходів у країнах Європейського Союзу. Тільки тоді ми зможемо відкрити двері для іноземних громадян і це не зашкодить нашим національним інтересам», ? вважає експерт.

Разом з тим він нагадав ? зараз європейський досвід доводить, що такі обмеження мають тимчасовий характер. Так, питання доступу іноземців до земельної власності, зокрема до власності на землі сільськогосподарського призначення в країнах Південної, Східної і Центральної Європи та в Україні вирішуються в різних політико-правових площинах. «Перші є членами Європейського Союзу. Ми збираємося стати асоційованим членом ЄС. Однак мушу зауважити, що в європейських країнах діє загальне правило вільного пересування власності, капіталів, товарів і робочої сили. Це означає, що в кожній країні, яка є членом Європейського Союзу, громадяни інших країн-членів Євросоюзу мають право придбати земельну ділянку», ? констатує юрист.

За його роз’ясненнями, тільки при переході центральноєвропейських та східноєвропейських країн зі статусу не-членів Євросоюзу для таких введені обмеження на продаж земель сільськогосподарського призначення іноземцям-членам країн Євросоюзу. «Наприклад, у Польщі, інших країнах такий перехідний період уже закінчився, але у них дозвіл на придбання земель сільськогосподарського призначення дають лише громадянам країн ЄС. Іншим громадянам, скажімо, громадянам Китаю або України, такого права не можуть дати, і це буде правомірно», ? зазначив Кулинич.

Він підкреслив, що ці країни захищають свого, європейського, сільськогосподарського виробника. «Україна також повинна надавати такий захист свого сільськогосподарському виробнику, але з урахуванням фінансово-економічного статусу нашої країни. А він полягає в тому, що середній рівень доходів сільськогосподарського бізнесу і громадян значно нижче середнього рівня доходів аграрного бізнесу в країнах Європейського Союзу, і набагато нижче дохід місцевих громадян. Тому встановлення обмежень на придбання земель сільськогосподарського призначення в Україні є абсолютно логічним кроком нашого законодавця. І в законопроекті «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» ця традиція продовжена.