Експерти вважають, що ДІУ не зможе виділити значні суми на проект за оренду житла з наступним викупом

Незважаючи на повільну реалізацію пільгової 3-відсоткової іпотеки, держава готова запустити ще один житловий проект.

Громадянам обіцяють здавати в оренду житло Державної іпотечної установи (ДІУ) з подальшим викупом. Річна орендна плата складе всього 3% вартості квартири. Експерти вважають, що ДІУ не зможе виділити значні суми на цей проект, оскільки вже давно не може знайти інвесторів для своїх іпотечних облігацій.

У ДІУ вирішили надавати громадянам в оренду житло під 3%. “У нас є можливість викуповувати житло і здавати його в оренду. Є також можливість викупу недобудованих об’єктів у банків. По суті, це лізинг: ви берете квартиру і платите оренду з правом викупити її. Після викупу ви стаєте власником житла, хоча право власності буде оформлятися на орендаря відразу”,— заявив глава правління ДІУ Валентин Рибачук.

Умови роботи цієї програми дублюють програму “Доступне житло”, за якою на поточний момент видано всього 335 кредитів. Для оренди з правом викупу будуть пропонуватися квартири площею від 40 до 76 кв. м. Вартість житла обіцяна на 300-500 грн/кв. м вище: не більше 7,5 тис. грн за 1 кв. м для Києва, 5,5 тис. грн — для обласних центрів, 4,3 тис. грн — для міст обласного підпорядкування. За словами пана Рибачука, початковий внесок для потенційних орендарів житла не передбачено. Орендар втрачає право викупу квартири при виписці з неї. Він також не зможе брати участь у програмі двічі. До 26 вересня очікується узгодження програми Мінфіном.

Джерела фінансування цієї програми не визначено. Передбачається, що кошти для покупки нерухомості, яка буде передаватися в оренду, стануть залучати інвесторів, які придбають облігації ДІУ. У ДІУ “Ъ” не змогли уточнити, коли і який обсяг коштів планується залучити. У цьому році В ДІУ мали намір розмістити облігації на 1,5 млрд грн, але поки ці плани не реалізовані. З огляду на заявлену вартість житла, коштів вистачить лише на 5 тис. квартир. Проте навіть ця цифра виглядає завищеною, враховуючи, що за 7 років ДІУ вдалося профінансувати 5139 кредитів. Шанси запуску цієї програми знижує і те, що в останній раз ДІУ вдалося розмістити облігації ще в 2009 році — на 500 млн грн.

Програма оренди з такими умовами зацікавить широкі верстви населення. За даними консалтингової компанії SV Development, вартість оренди однокімнатної квартири економ-класу в Києві становить близько 3,3 тис. грн. Виходячи з цієї цифри, за 10 років орендар виплачує орендодавцю середню вартість однокімнатної квартири. Громадянам, безумовно, буде цікаво платити стільки ж плюс 3% річних і через 7,5 років (виходячи з мінімальної ціни в $1,59 тис. за 1 кв. м у квартирі площею 40 кв. м) отримати це житло у власність. “Якщо відкинути корупційну складову, присутню всім діям чиновників, то купівля ДІУ готової квартири з документами на вторинному ринку — набагато більш цікавий варіант, ніж фінансування будівельників, закопують гроші в землю. Така процедура прозорішим, а подібні угоди відбуваються набагато швидше”,— відзначає директор компанії “Ідеал Плюс” Ярослав Цуканов.

Втім, учасники ринку сумніваються в реалістичності цього проекту. “Якщо люди дійсно повинні будуть платити 3% річних, то це настільки добре, що виглядає нереально. В ідеї є здорове зерно, але головне, щоб не вийшло, як завжди, коли все залишається незавершеним. Таке відчуття, що це просто якийсь передвиборчий проект”,— говорить генеральний директор компанії Global Solutions Сергій Тумасов. Для залучення коштів ДІУ має передбачити ринкову прибутковість для інвесторів. “Якщо ДІУ стане заробляти всього 3% на оренду, то прибутковість облігацій теж буде 3%: купили за 7 тис. грн кв. м, а продали за 8 тис. грн. Або прибутковість по облігаціях повинна гарантуватися з держбюджету. Однак інвестори не будуть грати в ці ігри”,— вважає Ярослав Цуканов.