Експерти дали оцінку ситуації на ринку нерухомості України

Перспективними, з точки зору інвестицій, в Україні стануть швидко окупні проекти, торговельна нерухомість залишиться лідируючим сегментом у галузі, а нові проекти будуть, як і раніше, реалізовуватися, в більшості випадків, за рахунок власного капіталу забудовника.

Такими стали основні висновки UREC Real Estate Summit, що пройшов 22 листопада в готелі Fairmont Grand Hotel Kyiv. Організаторами саміту, присвяченого підсумкам 2012 року на ринку нерухомості України, виступила галузева організація Ukrainian Real Estate Club.

Основними темами першої сесії заходу стали іноземні інвестиції в ринок нерухомості України, стратегії та механізми їх залучення, юридичні аспекти роботи в галузі, а також вплив макроекономічних і фінансових факторів на даний ринок в країні.

На думку експертів, галузь нерухомості в Україні як і раніше залишається непривабливою для іноземних інвесторів внаслідок високих політичних і валютних ризиків, накрадывающихся на ризики самого проекту. Більшість об’єктів на даному етапі реалізується лише за рахунок власного капіталу забудовників, і в рідкісних випадках із залученням іноземних інвестицій, або кредитних коштів. Іноземним же інвесторам простіше придбати вже реалізований проект, переклавши тим самим всі ризики на локальних девелоперів.

Зі свого боку, юристи позитивно оцінюють чинний податковий кодекс і існуюче законодавство, відзначаючи, його позитивний вплив на інвестиційний клімат в країні. До негативних моментів фахівці в галузі права відносять істотно зросла кількість різних перевірок, а також, найчастіше, вільне трактування деяких законодавчих норм «на місцях».

Як відзначають експерти, перспективними, з точки зору інвестицій, стануть швидко окупні проекти, наприклад, житлова нерухомість економ-класу, якісні торгові центри, здатні виділитися серед конкурентів, а також інфраструктурні об’єкти.

Серед моментів, що сприятливо впливають на інвестиційний клімат в Україні, експерти назвали позитивні тенденції на глобальних фінансових ринках, низьку інфляцію (в межах 1,7% в 2012 і 4,6% в 2011 рр..), збільшення кількості туристів (в поточному році їх кількість зросла в 2,5 рази, тобто до 3 млн. чол.) і розвиток інфраструктури (причиною якого також стало проведення ЄВРО-2012).

Спікерами першої сесії виступили Олексій Фелив, BEITEN BURKHARDT, Грегорі Краснов, Platinum Bank, Максим Чухрай, «Промінвестбанк», Роман Насиров, Renaissance Capital, Руслан Магомедов, Astrum Capital, Ерік Найман, Capital Times і Філіп Бертере, «Іммошан Україна». Модератори першої дискусійної панелі — Ігор Кабузенко, ICON Private Equity і Юрій Вітренко, AYA Capital.

Друга сесія саміту UREC Real Estate Summit була присвячена, більшою мірою, за підсумками роботи в окремих сегментах ринку нерухомості, а також співпраці українських банків з девелаперами.

На думку фахівців, флагманом галузі у 2012 році стала торгова нерухомість, що розвивається швидше за інші і як і раніше залишається перспективною для інвестування. Втім, оптимізм з приводу подальшого розвитку рітейлу поділяють не всі гравці ринку, називаючи перспективними для реалізації торгових центрів лише три міста України: Донецьк, Одесу та Київ.

Окрему увагу було приділено різкого висновку на ринок нових офісних площ, що, на думку експертів, може перегріти ринок і призвести до зниження орендних ставок в даному сегменті.

Говорячи про ринок житлової нерухомості, експерти визнали практично повне зникнення нової пропозиції в сегменті бізнес-клас, деяке зростання цін на первинному ринку елітного житла в Києві, а також збільшення частки первинної нерухомості в структурі споживчого попиту.