Експерт про депозитах: Банківська щедрість не має меж

В країні склалася ситуація із-за заборони валютного кредитування, коли банкам не вистачає коштів у гривні, тому вони всіма силами намагаються привернути вкладників, заманюючи їх високими ставками за гривневими депозитами.

В країні склалася ситуація із-за заборони валютного кредитування, коли банкам не вистачає коштів у гривні, тому вони всіма силами намагаються привернути вкладників, заманюючи їх високими ставками за гривневими депозитами.

“Найбільший ріст відбувся за гривневими депозитами. І в цьому немає нічого дивного. Валютне кредитування для фізичних осіб заборонено, введення паспортів при обміні валюти зменшує попит і на валютообмінні операції, жорсткі нормативи валютної позиції для банків, які роблять невигідною операції на валютному ринку. Як результат: валюта стає для банків не дуже цікава”, – пояснив він.
Тому, вважає експерт, банки і не намагаються істотно підвищувати ставки за валютними депозитами. Середні ставки за доларовими депозитами, на 12 місяців, за вересень 2011 року, зросли на 2%, а євродепозити на 4%. По валютних депозитах на більш короткі терміни розміщення зростання ставок було ще менше.

“Інша справа гривня. Як раз банкам її і не вистачає. З одного боку, зріс попит на кредити для юридичних осіб у гривні, який, як правило, відбувається в кінці року. Крім, того в цьому році банки вирішили зробити ставку на зростання кредитування населення в торговельних мережах, напередодні новорічних розпродажів. Так що гривня потрібна. Тому банки і повисіли, в середньому за вересень 2011 року, ставки за депозитами в гривні, на термін 12 місяців на 4,4%, на термін 9 місяців на 5%, на термін 6 місяців на 6,4%, на 3 місяці на 10,1%”, – розповів Олександр Охріменко.

За його словами, найбільше зростання ставок опинився за найкоротшим депозитами. Це сталося тому, що банки запропонували великий вибір святкових депозитних програм.

“Але якщо уважно придивитися до цих програм, то відразу можна помітити, що багато з них обіцяють підвищені ставки за депозитами тільки до кінця поточного року або, в крайньому випадку, до лютого наступного року. Коли банкам гривня буде не так потрібна, як зараз, їх щедрість закінчиться”, – зазначає експерт.

Крім того, на його думку, банки очікують, що в 2012 році вдасться знизити ставки за депозитами.

“Для банків на сьогодні депозити населення є головним ресурсом для видачі кредитів. Але високі ставки за депозитами роблю і високими ставки і за кредитами. А це, по-перше, обмежує кількість потенційних позичальників, а по-друге, високі ставки збільшують ризик неповернення кредиту. Тому мрія про зниження ставок по депозитах населення в наступному році – це заповітна мрія банків України”, – підкреслює Охріменко.

Нагадаємо, згідно з офіційними даними НБУ, за підсумками вересня 2011 року, середні ставки за депозитами для населення зросли за всіма валютами.