Експерт назвав причини, чому в Україні неможливо знести застаріле житло

Про знесення старого житла та розселення його мешканців у нові квартири, побудовані на звільнених площах, говорять не перший рік. Особливо часто це питання піднімалося у столиці. Однак далі розмов це не пішло.

На думку голови ради директорів Конфедерації будівельників України, президента групи компаній «ГЕРЦ» Олександра Ротова, одним з головних перешкод на шляху знесення старого житлового фонду є відсутність фінансування. Крім того, не останню роль в цьому процесі відіграє неготовність мешканців дати згоду на знесення. А згідно із законодавством, що діють сьогодні, щоб повністю знести будинок необхідно підпису 100% його жителів.

Альтернативою такому згодою, може виступати рішення про знесення старого будинку, при наявності відповідного обґрунтування Державного науково-дослідного інституту будівельних конструкцій, або іншої відповідної організації, яка має ліцензію про технічний стан такого будинку, пояснив Ротов.

Він також розповів, що уряд України мав намір перейняти досвід Москви у цій справі.

Експерт розповів, що Мінрегіонбуд навіть домовився з адміністрацією Києва про запрошення фахівців з Москви. Розселяти людей у панельні будинки планували за «хвильовим» принципом: будується стартовий будинок, куди переселяються мешканці «хрущовок». Житлову площу квартир зберігається, однак за рахунок збільшення коридорів, санвузлів та кухонь збільшується загальна площа приміщення. На вивільненому місці 5-типоверхівки зводиться новий 12-14-поверховий будинок, куди потім і переїжджають люди з хрущовок.

Проте цю програму не вдалося реалізувати. Причиною невдачі стало відсутність законодавства, що регламентує соцвопросы при роботі з застарілим житлом і деякі конструктивні особливості будинків перших масових серій. Але найголовніше — непривабливість для інвесторів при відсутності бюджетних коштів.

Ротов зазначив, що Конфедерація будівельників України розробила законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду» з поправками до чинного законодавства.

Серед пропозицій КСУ – скасування обов’язкового 100-відсоткового згоди всіх мешканців на знесення будинку. Після проведення усіх необхідних досліджень, та наявності висновку про те, що будинок знаходиться в аварійному стані, прийняти рішення про знесення повинна місцева громада.

До початку активного впровадження програми в законодавстві потрібно прописати положення, згідно з яким забороняється переселяти людей у житлі, що знаходиться далі, ніж за півкілометра від місця, де розташовувався старий будинок, підкреслив фахівець.

Також в Конфедерації пропонують, щоб коефіцієнт, за яким надавалося нове житло, становив не менше 1:1,3. Тобто, при площі квартири в сто метрів, новосел отримає сто тридцять, до того ж в новому будинку з новими комунікаціями.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що тисячі житлових будинків в Україні перебувають в аварійному стані.