Думка: Будинок VS Квартира

У всіх різні будинки і різні квартири. У всіх різні смаки, пріоритети і доходи. У кожного свій досвід і свої мрії. Хочу розповісти вам, чому я волію квартирі будинок.

Квартира – це відмінно. Якщо вона велика, спланована вами, з оздобленням, технікою і меблями, на потрібному вам поверсі, тепла, з підземним гаражем, поблизу магазинів, зупинок, парків і ще в благополучному районі, який виявився близько до вашій роботі, школі та дитсадку. Маючи всі зручності, можна більше часу приділяти сім’ї і інших важливих справах. Можна бути впевненим, що вдома завжди тепло, світло, білизна само стирається, мультиварка сама готує.

Можна почитати, лежачи у ванній, подивитися фільм, прийняти гостей – все відмінно. В квартирі не потрібно постійно топити печі, носити воду, годувати собаку у дворі, прибирати сніг, постійно щось доробляти і добудовувати, йти від зупинки у темряві з пакетами продуктів під гавкіт собак, ходити в туалет на вулицю, прокидатися в холоді, приходити з роботи в холод, йти раніше звідусіль, тому що треба топити піч або просто потрапити на останню маршрутку, інакше не заїдеш.

Але більшість квартир, на жаль, не такі. В них мало місця, батареї гріють або дуже сильно, або дуже слабо. Спокою не дає відчуття, що платиш за те, що тебе постійно не влаштовує. Сусіди, якщо не топлять зверху, або ходять будинку на підборах, або голосно слухають ваш самий нелюбимий музичний жанр, рухають меблі, кричать один на одного, наполегливо знущаються над перфоратором. У під’їздах страшенно брудно або просто страшно.

Сусіди з друзями курять, п’ють, голосно кричать по телефону, відпускають своїх собак погуляти або навіть мирно сплять. Хтось постійно ламає домофон або ліфт, за який ви платите. Хто не доносить сміття, залишаючи його в під’їзді, і добре, якщо не у вашої двері. Двір ваш, і він не ваш одночасно. Там ставлять машини так, що пограти ніде, а грають так, що машину не поставиш спокійно.

На ніч машину у дворі не залишити – замерзне або поженуть. Стоянка далеко і недешево. Гараж, якщо є, далеко і повертатися страшно. Ставити машину – жорстокий і часом безглуздий чоловічий ритуал. Йдеш додому і думаєш: сьогодні взагалі можна було її не брати. Комуналка в квартирі неминуча і весь час збільшується.

У своєму будинку при хорошому бюджеті і грамотно спланованому підході жити набагато зручніше і приємніше. Є вибір, є незалежність, є автономність, є відчуття «свого», тобто гарантії, є куди вкластися і є на чому заощадити.

У нашому кліматі, думаю, будинок потрібно будувати за принципом «грамотна теплоізоляція, менше квадратів і менше сходів». Незважаючи на те що кількість поверхів наявність сходів у своєму будинку – це плюс в очах тих, у кого цього немає, на ділі один поверх – це оптимально. Сходи – це дорого, небезпечно і дуже клопітно.

Групи ризику: діти, люди похилого віку, нетверезі громадяни. Бігати самим по дому вгору і вниз теж дуже стомлює. І головне, тепло неминуче йде нагору. В результаті, якщо не перекривати теплові контури, нагорі спека, а внизу – свіжо. Гараж в цоколі зручний тільки в тому випадку, якщо ділянка на схилі, і він туди проситься. В інших випадках гараж краще будувати окремо. Причин багато: від втрати тепла при відкритих воротах, запаху газу в будинку до можливого самозаймання автомобіля.

Тепер про квадрати. Легко захоплюватися будинками в три поверхи і 300 кв. м. Важко їх опалювати. Опалювальних квадратів невеликий сім’ї потрібно набагато менше. Це не значить, що потрібно мати маленький будинок, можна і великий, але краще опалювати тільки житлові приміщення, а інші використовувати як буфер між холодом і теплом – веранди, комори, спортзали або великі вітальні, де опалення можна включати на час присутності там людей і так далі. Це можна врахувати в проекті будинку. У такому разі влітку житловий простір розширюється, а взимку трохи звужується. Все зручно, все на одному рівні.

Для такого відносно невеликого будинку краще всього підходить грамотно складена піч з баком-акумулятором і розводкою на батареї в кімнатах. Продублювати потрібно електрокотлом. Додатково можна поставити газовий котел з гірляндою балонів, теплі підлоги, інфрачервоні обігрівачі й не скупитися на теплоізоляцію. В результаті комфортну температуру вибираєте ви. Платите рівно за те, що отримуєте. Опалення можна регулювати, програмувати, дублювати. На ньому можна економити.

Куди ставити машину, в своєму домі не проблема. Тут її можна мити і ремонтувати, можна навіть привезти «донора» запчастин для автомобіля і поставити у дворі. Мрія про двох автомобілях стає на порядок реальніше, коли живеш на землі. І взагалі, приїхав – заніс продукти – ліг спати. Нікуди не потрібно ходити по темряві. Вранці гарантовано завів в будь-який мороз, бо гараж!

Свердловина або велика ємність з насосною станцією, пральна машина, душ, генератор на темний день, морозильна камера, підпілля, рушниця, розумні розетки з GSM-модулями, теплорегуляторы, датчики руху, сигналізації, системи безпеки, відкатні ворота, камери спостереження, автоматичні гаражні ворота, кування, цегла, мийка під тиском, вітряк, теплонакопичувачі, теплові насоси та інші речі.

Свій будинок – це багато місця для зберігання. Другий комплект гуми, причіп, велосипеди, санчата, рулевики, намети, снасті, книги, посуд, інструменти, юрта.

А ще свій будинок – це лазня, город з овочами, якими можна спокійно годувати дітей, вечори на свіжому повітрі, собака, квіти, ялинка і сніговик у своєму дворі, басейн, майстерня, більярд, турнік, баскетбольне кільце, гойдалки, чиста пісочниця, друга собака, музика будь-якій гучності в будь-який час, тиша в будь-який час, газон, при бажанні кури або песець, кіт або два.

Майже кожен рубль, витрачений на будинок, – інвестиція в майбутнє. Як інвестиції будинок і земля в хорошому місці звучить вагоміше «троячки в кварталах». У разі кризи, звільнення, втрати доходу будинку жити легше. Щомісячні платежі зведені до мінімуму, комори повні, є поле для іншої діяльності.

Будинок може перестати бути тягарем, якщо вкладати в нього стільки ж, скільки платити за квартиру по іпотеці і комунальні послуги. У XXI столітті будинку «розумнішають» разом з господарями.