Другий будинок на Кіпрі реальніше, ніж ніколи

Для одних криза – це час збитків і безцільних хаотичних метань з однієї області в іншу, а для інших – досить вдалий час для інвестицій.

Рух нерухомості

Слово “криза”, написане по-китайськи, складається з двох ієрогліфів: один означає “небезпека”, другий – “сприятлива можливість”. Цей факт якнайкраще демонструють події минулих років.

Економічна криза, що спровокував недавній обвал світового ринку нерухомості, відкрив перед багатьма людьми можливість придбати недороге житло в райських куточках планети, пожити з комфортом за невеликі гроші.

Як запевняють експерти, перші ознаки глобального економічного кризи з’явилися ще на початку 2006-го року в Ізраїлі. Ціни на місцевому ринку нерухомості почали невблаганно падати вже тоді. Справжнім каталізатором стала реакція банків на іпотечну кризу в США в середині 2006-го року ціни пішли в “піке”.

За два роки, у 2008-му, цей процес добрався і до таких, здавалося б, стабільних країн як Греція, Чехія, Фінляндія, Франція. Ціни впали більш ніж на 17%. Лише через рік вартість житла відновилася на 10%.

Але незважаючи на недавнє зростання є країни, в яких ціни на житло все ще нижче ринкового максимуму. Найбільш широкого розголосу набув спад у США – 31%, але деякі європейські показники – ще гірше. Наприклад, у Литві нерухомість впала в ціні на цілих 63%, у сусідній Латвії – на 43%. У Болгарії та Ірландії ситуація не набагато краща – падіння склало відповідно 34 та 31%.

У країнах, які найбільше постраждали від обвалу ринку нерухомості, – Іспанії, Ірландії і частини Східної Європи – не спостерігалося періодів підйому ні протягом 2009 року, ні на початку 2010 року. У деяких районах Ірландії житло і зараз залишається вдвічі дешевше своїх пікових значень 2006-го року. Але в іншому ж, ціни починають повертатися до стабільного рівня.

Якщо говорити про ринок нерухомості України, а зокрема Києва, то він активно зростав аж до кризового 2008 року. Доступність іпотечного кредитування зумовила колосальне зростання цін у 2006-2007 рр. Під впливом кризи попит на житло почав різко падати, і ринок зупинився. Першими “здалися” об’єкти економ і бізнес класу – ціни на первинному ринку впали на 26% і 22% відповідно.

У 2009 році із-за невизначеності, масового заморожування проектів і, не в останню чергу, катастрофічних прогнозів почали падати ціни і в елітному сегменті – відразу на 16%.

На щастя, обвал тривав не довго. Вже у другому півріччі 2009-го активізувався попит, а по ряду елітних об’єктів вартість почала підвищуватися. З березня 2010 року, за словами девелоперів, елітний сегмент показує невеликі, але вже позитивні темпи зростання цін, що супроводжується активним відновленням будівництва.

Разом з тим, криза позитивно вплинула на міжнародну торгівлю. Компанії, що працюють на європейському ринку, почали активно шукати клієнтів у нас – в країнах СНД. Однією з найбільш активних на ринку є Кіпрська будівельна компанія Pafilia.

Друзі з Пафосу

За словами Вікторії Мінеєвой, маркетинг директора представництва компанії, український підрозділ з’явилося у другій половині 2006 року. Ідея відкрити представництво народилася у Андрія Кременя, який згодом став першим його головою. Все почалося з вибору власного закордонного будинку. Андрій розглядав варіанти покупки в Австралії, Іспанії і т. д. Але, побувавши на Кіпрі, з першого погляду полюбив цей острів.

Саме він і запропонував власнику компанії Еліасу Эллиадису здійснити прорив на новий ринок.

– Особливу увагу компанія приділяє сервісній службі, пропонуючи клієнтам високоякісні послуги на протязі всього процесу купівлі нерухомості, починаючи від знайомства з консультантом до спланованого за індивідуальними параметрами інспекційного візиту та підписання договору купівлі-продажу, – говорить Вікторія Мінєєва. – Ми також надаємо сервісне обслуговування, консультуючи покупців з питань кредитування, страхування, підтримки в юридичних та фінансових питаннях, дизайну інтер’єру, ландшафтного дизайну.

Як стверджує маркетинг директор української Pafilia, свого дна кіпрський ринок нерухомості вже досяг, і ціни більше падати не будуть. З часом передбачається їх поступове зростання, що тільки поліпшить позиції нинішніх власників апартаментів. За інформацією Knight Frank Global House Price Index і RICS Cyprus Property Price Index в минулому році Кіпр посів третє місце серед країн-членів ЄС за дешевизну житла.

– Цікаво, що навіть в самий пік кризи, вартість нерухомості на Кіпрі не сильно падала порівняно з іншими країнами, – каже Вікторія Мінєєва. – Крім того, слід враховувати, що Кіпр – це маленька острівна держава, тому земля там не може значно падати в ціні. Відверто кажучи, на деяку елітну нерухомість ціна вже знову почала зростати.

На даний момент у кіпрської економіці спостерігається стійка тенденція до постійного зростання. Так, за прогнозами європейського центру статистики, до кінця 2011-го економіка країни досягне зростання ВВП на 2%. Цей показник значно вище рівня Португалії, Іспанії чи навіть Ірландії. Можна з повною впевненістю стверджувати, що Кіпр за рівнем свого розвитку наздоганяє передові європейські країни – Францію, Італію, Швейцарію, Бельгію та Нідерланди.

Варто відзначити, що 5 липня 2011 року у присутності президента Республіки Кіпр Дімітріса Хрістофіаса відбулося урочисте відкриття посольства Кіпру в Україні. Це знакова подія вивело на новий рівень дипломатичні відносини країн та зробило процес придбання житла на Кіпрі ще простіше і безпечніше.

Чому ж все-таки Кіпр?
Законодавство і банківська система Кіпру засновані на британській правовій та банківській системах. Сама процедура покупки житла є максимально прозорою, оскільки регулюється інститутом реєстрації нерухомості – найбільш просунутим і простим у світі. Вільно купувати житлову нерухомість на Кіпрі можуть всі іноземні громадяни – фізичні та юридичні особи. До того ж всі питання, що стосуються цього процесу Pafilia бере на себе.

Окремим пунктом варто виділити податковий режим Кіпру по праву вважається одним з найбільш вигідних в Європі. Кіпрська система оподаткування виключає податок на спадкування, звільняє від податку на репатріацію доходів у формі дивідендів, виплат, гонорарів, а корпоративні податкові збитки переносяться на наступний звітний період і йдуть у залік майбутнього прибутку.

Додайте до цього найнижчий в Європі корпоративний податок – 10%, угоди про виключення подвійного оподатковування з багатьма країнами, а так само можливість продажу та повернення капіталу в країну – і ви отримаєте ідеальну країну як для проживання, так і для ведення бізнесу.

Важливим фактором виступає і відносна дешевизна змісту кіпрської нерухомості. Наприклад, комунальні витрати – якщо ви придбали житло на території комплексу з централізованою системою обслуговування – становлять приблизно 340 євро на півріччя, в залежності від типу нерухомості. За електроенергію на Кіпрі стягується 5 євро в місяць за користування мережами і ще близько 10 центів за кожен Квт/год.

Вартість води – від 0,085 до 2,137 євро за кубометр – обчислюється за прогресивною шкалою в залежності від споживання. Центрального газопостачання на Кіпрі не існує. Для приготування їжі та опалення використовуються газові балони: вартість одного – 12 євро. У залежності від інтенсивності використання, його вистачить більше ніж на три місяці.

Варто відзначити також порівняльну доступність місцевого фінансування. Так, отримати іпотечний кредит на Кіпрі не становить особливої праці. Більш того, кіпрські банки не згортали програму кредитування навіть під час фінансової кризи. Банки пропонують отримати іпотечний кредит в розмірі 60-70% від вартості об’єкта нерухомості на термін до 40 років.

З умовою, що позичальнику після закінчення виплати кредиту виповниться 70 років. Іншими словами, якщо Вам 40 років або менше, то Ви можете взяти іпотечний кредит на термін до 30 років. Процентна ставка залежить від валюти, в якій Ви отримуєте кредит. Приміром, середня річна відсоткова ставка за кредитом у євро дорівнює 5,65 %, в доларах – 4,67 %. Стандартна вартість банківських послуг за обробку документів і оформлення позики – 1%.

Сім вагомих причин, щоб жити на Кіпрі

  • Кращі в Європі погодні умови Кіпру з його з теплим літом і м’якою зимою, сприятливо впливають на здоров’я і самопочуття. На Кіпрі 340 днів в році сонячно.
  • Кіпр – це гостинний острів з доброзичливим населенням.
  • Дуже низька вартість медичного обслуговування в державних клініках.
  • На Кіпрі один з найнадійніших земельних кадастрів у світі, при порівняно низькому рівні цін на нерухомість.
  • Відносно низька вартість життя на Кіпрі приваблює можливістю вести повноцінний і при цьому відносно економічний спосіб життя. Останні статистичні дослідження показали, що Кіпр є найдешевшою країною Європи.
  • Найнижчий рівень злочинності в Євросоюзі.
  • Один з найбільш вигідних податкових режимів у Європі, велика кількість податкових пільг.