Дозволяє новий закон іноземцям купувати українську землю?

Іноземцям потрібно дозволити легально купувати землю.

У цьому впевнений президент Земельного союзу Андрій Кошиль.

Прийняті зміни в Земельний кодекс (законопроект N11128) вносять деяку ясність в режим придбання землі іноземцями, у тому числі СП. Ідея документа, підготовленого до першого читання, була благородна – затвердити право компаній з іноземними інвестиціями заснованими за законодавством України купувати землі не с/г призначення. На жаль, в тексті закону, прийнятого у другому читанні, є протиріччя – стаття 1 дозволяє українським юрособам з іноземною часткою (спільних підприємств) придбавати несільськогосподарські землі на тих же підставах, що і повністю українським підприємствам, а стаття 3 встановлює для тих же СП зобов’язання проходити процедуру погодження в Кабміні. Це протиріччя заплутує ситуацію і тому або в закон будуть вноситися зміни і він буде переглядатися, або президент скористається правом вето.

На думку експерта, придбання СП земельних ділянок треба дійсно спростити. Сьогодні кожна така покупка вимагає погодження з Кабінетом міністрів і, як результат, може роками залишатися в підвішеному стані. У Кабміні на погодженні лежить величезну кількість документів, адже навіть зовсім невеликі ділянки (під якісь заправні комплекси, під будівництво промислових об’єктів), не отримавши погодження, просто не реалізуються. З-за цього у нас не надто сприятливий інвестиційний клімат.

Якби в Україні так рвалися інвестори і хотіли б купувати землю! Будь-яке цивілізоване держава намагається створити для іноземних інвестицій більш-менш стабільні умови та можливість легально витрачати гроші. І нічого поганого немає в тому, щоб іноземне або спільне підприємство прийшло в Україну, заплатило легально за ділянку, побудував би на ньому завод, створило робочі місця та платили податки в бюджет. Але, на жаль, процедура погодження документації з Кабміном сама по собі трудомістка і дуже тривала. І це гальмує потік інвестицій і бажання іноземних інвесторів працювати в нашій країні.

Офшори українських олігархів можуть придбати земельні ділянки і без цього. Земельне законодавство в Україні досить суперечливо, і знайти в ньому дірки дуже просто. Обмеження, які є сьогодні, в основному гальмують інвесторів легальних, які не хочуть вигадувати схеми, не хочуть йти обхідними шляхами – вони чесно запитують у українського уряду “Можна придбати?” і чекають довгий час відповіді. Тут швидше взаємний інтерес – і українців, і легальних іноземців, які хотіли б тут зробити нормальний бізнес. А хто хоче придбати землю в обхід закону, той її і сьогодні набуває, користуючись перевіреними схемами – через ланцюжок товариств з обмеженою відповідальністю, на початку якої ховається іноземний інвестор, а в кінці – абсолютно чиста і з точки зору українського законодавства, компанія, яка може набувати землю без узгодження.

Сам по собі Закон не скасовує заборону на придбання іноземцями земель сільськогосподарського призначення. Крапка. Звичайно, саме до с/х земель сьогодні є великий інтерес, але за ним ніяких змін не передбачено. Що стосується земель, які іноземцям дозволено купувати в Україні, то це землі в межах населених пунктів під об’єктами нерухомості, або під будівництво таких об’єктів. В Україні земель населених пунктів близько 4% – це зовсім небагато, і великого інтересу іноземців до них немає, як і особливого попиту. В основному проявляють інтерес до купівлі таких земель спільні чи іноземні підприємства, які намагаються відкрити виробництво, легалізувати свій статус. І зробити їм це вкрай важко.

Спочатку Закон як раз був спрямований на те, щоб спростити процедуру придбання землі для компаній. Природно, легально – заплативши гроші в бюджет. Але, швидше за все, текст закону будуть міняти – в тому вигляді, в якому він існує сьогодні, в силу він не вступить. Документ дійсно викликає пильний інтерес, але потрібно дочекатися остаточної версії.