Доступно про доступне житло

Жителям столиці пообіцяли доступне житло. Хто саме і на яких умовах зможе купити квартиру?

У вересні Київрада збирається поліпшити умови пільгового іпотечного кредитування, з тим, щоб компенсувати киянам виплату першого внеску, а це — 100-300 тис. грн. Для цього мерія планує закласти в бюджет близько 20 млн грн. Ми дізналися, хто з киян може розраховувати на іпотеку, при яких умовах і де пропонують квартири.

В Україні ще в травні стартувала програма «Доступне житло». Суть її в тому, що можна оформити іпотеку на 15 років лише під 3% річних, решту 13% банку оплачує держава. Щомісячний платіж за кредитномй договором не повинен перевищувати 50% сукупного срднемесячного доходу сім’ї. Але поки по країні оформлений лише 221 договір, з них у Києві — 72. Слабка активність объсняется просто: люди не можуть виконати одну з умов кредитування — внести 25% первинного внеску. Саме цю суму в Києві і хочуть погашати за рахунок бюджету. «Це поки що ідея, на наступному тижні ми детально обговоримо її з профспілками, а у вересні — на сесії Київради», — сказав нам начальник главку житлозабезпечення КМДА Володимир Денисенко.

Якщо в Україні пільгову іпотеку видають тим, хто живе в скрутних житлових умовах і стоїть на квартобліку, то у Києві отримати знижки зможуть тільки бюджетники. «Розраховувати на знижку можуть вчителі, медики, працівники комунальних підприємств, які фінансуються за рахунок бюджету міста, які стоять на квартобліку. В першу чергу її отримають ті, хто в черзі з 70-80-х років», — каже Денисенко. Розмір першого внеску будуть залежати від того, скільки років людина стоїть у черзі. «Тим, хто стоїть на квартобліку п’ять років, місто сплатить 5% першого внеску, 20 років — 20%», — говорить р нам заступник голови КМДА Михайло Кучук. Всього на квартобліку в Києві коштує близько 100 тис. осіб. Скільки з них бюджетників, ще не підрахували. З урахуванням виділених у бюджеті 20 млн в рік можуть отримати житло 150-200 сімей.

У столиці кредитують два банки: «Ощадбанк» і «Укргазбанк». Квартири пропонують три забудовника: на Позняках і Троєщині, а також у Василькові та Вишгороді. Мінус програми в тому, що кредити видаються на купівлю первинного житла в будинку, який здався в експлуатацію після 2009 року, або ж на інвестування в недобудову.

«У Києві в готових новобудовах практично немає квартир до 40 кв. м. А саме на таку ми з дружиною можемо розраховувати за програмою, всі метри вище норми доведеться оплачувати за повною кредитною ставкою 16%, — каже Ігор, який хотів би взяти пільговий кредит. — Інвестувати ж в недобудову не хочеться, велика ймовірність, що доведеться чекати багато років». У мерії кажуть, що забудовники пройшли акредитацію в банках, тому не треба боятися. Можливо також, що влада буде домовлятися з забудовниками про будівництво невеликих квартир спеціально під програму. Серед плюсів програми — можливість отримати квартиру за вартістю, значно нижче ринкової. Згідно з програмою, гранична ціна 1 кв. м, — наприклад, у Києві, — повинна складати 7 тис. грн, при ринковій на первинне житло близько 10 тис. грн. До того ж оформити звичайну іпотеку в Україні практично неможливо, а якщо вдається, то процентна ставка може досягати 30%.

Тим часом на сайтах безкоштовних оголошень вже з’явилися повідомлення, автори яких пропонують сприяння в отриманні таких кредитів, навіть з першим внеском в 10% і позачергово. У мерії кажуть, що обійти чергу неможливо, а перший внесок безпосередньо залежить від часу знаходження в ній.

Кияни бояться форс-мажорів. Потенційні позичальники, бояться, що з різних причин держава не зможе виплачувати банку обіцяні 13%, і людям доведеться платити самим. «Ми як раз з чоловіком думаємо про цю програму. Платити за іпотеку 3% річних, в нашому випадку це 1800 грн. в місяць, ми ще зможемо, але ще 13% ми будемо не в змозі», — розповідає киянка Євгенія Роздольна.

Заступник голови КМДА Михайло Кучук заспокоює, що таке неможливо. «Компенсацію відсотків пропишуть у бюджетному кодексі як захищену статтю бюджету, майже, як виплату пенсій», — говорить Кучук. Експерт з нерухомості компанії SV Development Сергій Костецький також говорить про те, що умови, запропоновані владою Києва можуть бути вигідні тільки у випадку, якщо ця програма стане обов’язковою статтею бюджету. «Для забудовників і банків, хоч і клопітно, але вигідно мати справу з держзамовленням, адже це гарантовані гроші, але тільки якщо фінансування буде здійснюватися незалежно від будь-яких форс-мажорів», — говорить Костецький.