«Доступне житло»: знято обмеження по площі та вартості житла

У програмі здешевленої іпотеки для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, зняті верхні межі площі та вартості житла, проте перевищення цих параметрів не підлягають компенсації з боку держави.

Про це повідомили в прес-службі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

Як зазначається в повідомленні, чергові зміни до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, уряд вніс 15 серпня 2012 року.

Відповідно до змін, у програмі конкретизовані критерії до позичальників. Тепер у програмі можуть брати участь громадяни, які перебувають на квартирному обліку, а також громадяни, які не стоять на квартирній черзі, але забезпечені за місцем проживання житловою площею, що не перевищує 9 кв. м на одного члена сім’ї. Також у програмі можуть брати участь проживають у гуртожитках громадяни.

У Відомстві зазначили, що дані уточнення конкретизують вимоги ст. 34 Житлового кодексу щодо учасників здешевлення іпотеки та виключає можливі різночитання.

При цьому розрахункова вартість житла не змінюється, але встановлюється виключно з урахуванням зареєстрованого місця проживання позичальника.

Змінами також уточнено перелік документів для отримання громадянами компенсації відсотків від держави. У числі цих документів довідка про перебування на квартирному обліку та довідка про склад сім’ї, видана виключно за місцем проживання.

Разом з тим, позичальник, що є замовником будівництва індивідуального житлового будинку, також повинен надати копії документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та відповідної проектно-кошторисної документації. Інші документи у переліку не змінилися.

Новий порядок також визначає, що в програмі можуть брати участь новобудови, введені в експлуатацію не раніше 2007 року (раніше — 2009 року).

Платоспроможність позичальника буде визначатися з урахуванням доходів його поручителів.

За оцінками Мінрегіону, дані зміни значно розширить пропозицію житла та дещо знизить його ціну.

Як повідомляв УНІАН, 13 серпня 2012 року Кабінет міністрів вніс зміни в Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Відповідно до змін, у програмі зможуть брати участь індивідуальні сільські забудовники.

23 травня 2012 року своєю постановою №465 Кабінет міністрів України вніс зміни в Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до змін, у рамках програми квартири можна придбати не тільки в незавершених об’єктах, але і в нереалізованих замовниками в об’єктах, прийнятих в експлуатацію після 2009 року.

При цьому в якості обов’язкового власного внеску позичальника, який не перевищує 25% вартості житла і за бажанням позичальника може бути збільшений, можуть зараховуватися кошти, сплачені позичальником за перевищення нормативної площі та розрахункової вартості квартири.

Постанова уточнює, що часткова компенсація процентів надається позичальникам, насамперед, які перебувають на квартирному обліку, та молодим сім’ям, що мають дітей.

З постанови виключено пункт, що дозволяє позичальнику відчуження житла лише громадянам, які відповідають вимогам, встановленим цим порядком та подали заяву про надання часткової компенсації процентів.

Надання часткової компенсації припиняється, якщо середньомісячний дохід позичальника та членів його сім’ї в розрахунку на одну людину перевищує десятикратний (раніше – п’ятикратний розмір середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні.

Довідка. 25 квітня 2012 року Кабінет міністрів України своєю постановою №343 затвердив Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

У документі вказується, що кредити надаватимуться до 15 років у гривнях під не більш як 16% річних на момент видачі кредиту. Часткова компенсація процентів визначається в розмірі процентної ставки за користування кредитом мінус 3 процентних пункти річних.

3 серпня 2012 року Президент України Віктор Янукович підписав Закон «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо сприяння іпотечному кредитуванню».

У Державному бюджеті на компенсацію процентної ставки по іпотечній програмі передбачено 1 млрд грн.