Доступне житло в кредит: умови оформлення

Перші охочі зможуть почати оформлення кредиту на доступне житло вже у другій половині травня.

Перший внесок позичальника не буде перевищувати 25% від суми кредиту, максимальна ставка складе 16%, з яких держава буде компенсувати 13% річних. Нижня межа платоспроможності позичальника — середній мінімальний річний дохід сім’ї з трьох осіб по Україні 55 тис. грн.

Кабінет Міністром України на розширеному засіданні прийняв програму «Доступне житло», згідно якої черговикам будуть видаватися кредити через Ощадбанк на покупку житла під 3% річних.

«В основному будуть підібрані недобудовані будинки для реалізації цієї програми, в яких певна частина квартир не реалізована. Таким чином, у будівельників з’являться кошти, необхідні для завершення будівництва і здачі будинку в експлуатацію. Завдання відібрати такі об’єкти з числа незавершеного будівництва поставлено перед керівниками ОДА і до кінця року ми плануємо, що 35 тис. сімей зможуть отримати за цією програмою житло», — заявив Микола Азаров, якого цитує урядовий портал.

За його словами, в наступному році буде вже реалізовуватися «програма максимум»: передбачається розгортання в країні будівельних комбінатів, які будуть працювати за сучасними технологіями і зможуть зводити житлові будинки за 6-8 місяців за доступною для людей ціною. Прем’єр-міністр також додав, що під цю програму в населених пунктах будуть виділятися майданчики, максимально підготовлені в інженерному відношенні, щоб звести витрати будівельників до мінімуму.

У коментарі ZN.UA міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк розкрив основні подробиці програми.

За словами Близнюка, «перші охочі зможуть почати оформлення кредиту вже в другій половині травня».

Міністр повідомив, що міністерство починає збір пропозицій забудовників, готових брати участь у цій програмі. За словами Близнюка, мова йде тільки про первинний ринок, пріоритет – довгобуди. Для реалізації цього завдання будуть задіяні банки і та ІІ групи (перелік яких розміщений на сайті Міністерства і найближчим часом буде розміщено на сайтах облдержадміністрацій). Термін кредитування громадян – 15 років, термін часткової компенсації – 10 років.

Процентна ставка по кредиту не може перевищувати 16% річних, при цьому людині компенсується до 13% річних, тобто в дійсності він платить тільки 3% річних. Перший внесок позичальника визначається внутрішніми правилами банків, але не може перевищувати 25% від суми кредиту. Нормативна площа – 40 кв. метрів на одну людину або на сім’ю з двох осіб, плюс 18 кв. метрів на кожного наступного члена сім’ї, але не більше 58 кв. метрів. Нормативна вартість 1 кв. метра житла встановлюється для: Києва – до 7 тис. грн., Київської області – до 5 тис. грн., інші населені пункти – до 4 тис. грн. Основні вимоги до потенційного учасника програми – необхідність поліпшення житлових умов і платоспроможність.

Азаров розповів, як вирішити квартирне питання

Встановлено верхню і нижню межі платоспроможності для громадян—учасників Програми. Верхня межа – середній максимальний річний дохід сім’ї з трьох осіб по Україні 400 тис. грн (від 760 тис. грн. у Києві до 355 тис. грн. у Тернопільській області). Нижня межа — середній мінімальний річний дохід сім’ї з трьох осіб по Україні 55 тис. грн. У період отримання часткової компенсації квартира повинна бути основним місцем проживання позичальника. Людина не має право відчужувати або здавати в оренду квартиру протягом усього часу отримання державної компенсації.

Навіть з 3% ставкою іпотека стає недосяжною для українців

За словами Близнюка, людині, щоб взяти участь в програмі і оформити кредит на доступне житло, потрібно звернутися в один з банків в переліку і подати мінімально необхідний набір документів. Після чого банк аналізує кожен об’єкт, розглядає можливість видачі кредиту і разом з відповідними підрозділами облдержадміністрацій відпрацьовує можливість отримання громадянином часткової компенсації за таким кредитом.

Далі потрібно вибрати конкретну квартиру в конкретному будинку (відібраному міжвідомчою комісією при Мінрегіоні згідно з пропозиціями місцевих держадміністрацій) і підписує два договори: один на покупку квартири (учасник програми, банк, забудовник), другий – на виплату компенсації (учасник програми, банк, місцева державна адміністрація).

Компенсація частини процентної ставки по кредиту проводиться місцевими органами влади на особистий рахунок людини через органи казначейства. Близнюк запевнив, що «всі можливі ризики (програми) теоретично мінімізовані»