Дорожчає найгірше

Сьогодні на столичний ринок оренди виставлено більше квартир, ніж до кризи. Це пояснюється тим, що всі квартири, які спочатку призначалися на продаж, перейшли в сегмент оренди.

У столиці зараз здається як мінімум в два рази більше квартир, ніж до кризи, оскільки на ринок виставлено багато житла, яке раніше призначалося для продажу. Однак і попит з боку потенційних постояльців вже кілька місяців стрімко зростає, особливо на бюджетні варіанти. Це дозволяє господарям дешевої нерухомості роздувати ціни — за рік найдоступніші «одинички» подорожчали приблизно на $100 в місяць.

Вибір шириться

Ріелтори в один голос стверджують, що попит на ринку оренди житла, починаючи з середини травня по вересень, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року зріс приблизно вдвічі. У Києві на тривалий термін було здано близько 5,5 тис. квартир, у той час як в 2010 р. цей показник не перевищив 2,7 тис. Але вакантними залишилися близько 10-12 тис. приміщень, хоча ще два роки тому в місті здавалося не більше 6 тис. квартир одночасно. Збільшення пропозиції пов’язано з тим, що на ринок оренди масово потрапляє житло, яке господарі планували продати, але вирішили притримати до кращих часів зважаючи нестабільної економічної ситуації в країні.
Близько 40% виставлених у столиці квартир позиціонуються в бізнес-класі і коштують $1-2 тис. на місяць. На частку ж найбільш затребуваного бюджетного сегмента за ціною до $500 в місяць припадає лише 11,5% наявних у базах агентств нерухомості варіантів проти 15% у вересні минулого року. Житло економ-класу по $500-1000 на місяць становить 35% пропозиції, всі інші квартири дорожче $2 тис. представляють елітний сегмент ринку. Зменшення частки найбільш дешевих варіантів пояснюється тим, що господарі убитих «одиничок» вкладають гроші в їх ремонт, обладнання технікою та меблями, після чого підвищують ставки.

Ласі на дешеве

Найбільш затребуваними в столиці (40% від загального числа заявок в АН) традиційно є найдешевші квартири вартістю до $500 в місяць. Оскільки попит на них майже в чотири рази перевищує пропозицію, господарі не забули підняти ставки. Ще рік тому ціни на оренду житла стартували в Києві за $250. Тепер же за скромну «одиничку» навіть не в найпрестижніших районах (на Троєщині, Позняках, Борщагівці, Виноградарі) просять не менше $300, і такі варіанти йдуть, як правило, протягом дня.
Змінилися ставки і на житло економ-класу (30% попиту): нижня планка зросла з $400 до $500, а верхня, як і раніше, тримається на позначці $1 тис. на місяць.
За словами ріелторів, попит на найбільш доступні за ціною квартири формують приїжджі робочих спеціальностей (будівельники, торговці та ін), а також студенти. Правда, ці категорії постояльців останнім часом все частіше в цілях економії воліють знімати невибагливе, але більш просторе житло і селитися там комунами. Адже за $475-550 в місяць можна орендувати навіть трикімнатну квартиру придатну для проживання шести чоловік, у Деснянському, Дарницькому, Святошинському, Голосіївському і навіть Солом’янському районах. «Серед постояльців спостерігається досить активна ротація. Люди міняють житло на краще або переселяються ближче до місця роботи. Тому структура попиту сьогодні приблизно така: 60% — які переїжджають орендарі, 40% — новоприбулі в столицю», — зазначає генеральний директор АН «Альянс-Брок» Андрій Сокур.

Довго і дорого

Квартири бізнес-класу вартістю $1-2 тис. на місяць цікавилися цим влітку 20-25% орендарів, а на частку більш дорогих елітних апартаментів довелося 10% від загальної кількості угод. Їх укладали в основному бізнесмени, політики і експати, які висувають конкретні вимоги до місця розташування житла, його стану, наявності та якості побутової техніки, меблів, а також до прибудинкової території, місць загального користування, паркінгу і навіть до статусу сусідів.
За твердженням столичних ріелторів, претенденти на дорогі квартири дуже ретельно підходять до вибору нерухомості. Як правило, вони переглядають від 5 до 10 варіантів, перш ніж виберуть найбільш підходящий, на що зазвичай йде два-три тижні, тоді як дешеве житло експонується не довше 10 днів. Оскільки попит на елітні апартаменти набагато менше їх пропозиції, власники часто йдуть на поступки. Так, наприклад, при підписанні договору оренди терміном більш ніж на рік або при оплаті відразу за кілька місяців господарі престижного житла можуть поступитися 15-20% від спочатку заявленої вартості.
У найближчі півроку, як прогнозують експерти, ціни на оренду квартир еліт – і бізнес-класу рости не будуть, а ось дешеві варіанти можуть подорожчати приблизно на $50 в місяць.