Долар продовжать «видавлювати» з економіки заради дешевих кредитів

Загальна сума кредитів, виданих населенню в 2012 році, скоротилася майже на 13 млрд. грн. Але не варто робити поспішних висновків і заявляти, що в Україні не видають кредити фізичним особам.

Згідно з офіційними даними НБУ, банки щомісяця видавали фізичним особам нові гривневі кредити на суму 4-6 млрд грн. Обсяг досить-таки суттєвий, але більша частина цих позик – споживчі кредити, які використовуються на купівлю різних товарів, найчастіше побутової техніки та будівельних матеріалів.

Крім того, за підсумками 2012 року, фізичні особи погасили старі, як правило іпотечні кредити на суму 29 млрд грн, тому зростання обсягів гривневих позик на 16 млрд грн загубився під лавиною погашення іпотеки.

Іпотечне кредитування — в стані нерухомості

Дійсно, у 2012 році населення більше погашав іпотечні кредити, що брало нові. Часи кредитного іпотечного буму – вже історія. Щомісячні обсяги видачі нових іпотечних кредитів, з урахуванням пролонгированнных, не перевищують півмільярда. Це дуже мало, якщо згадати, що в минулі часи за місяць видавали іпотечні кредити на суму, в декілька разів більшу. Головним чинником, що стримує їх видачу, як і раніше залишаються високі кредитні ставки. Була надія, що у 2012 році програма «Доступне житло під 3%» буде стимулювати зниження ставок за іпотечними кредитами, однак цього не сталося. Тепер в тренді ідея запустити чергову програму «Доступне житло» на базі нового державного фонду, який буде забезпечувати видачу дешевих іпотечних позик для населення. Але це — перспектива, а поки банки можуть запропонувати фізичним особам іпотечні кредити під 17-20% річних, і такі ставки вважаються дуже пільговими, так як вартість грошей у банківському секторі залишається високою.

Переламати цю тенденцію можна двома способами. Або здійснити велику цільову емісію гривні, яка піде на здешевлення грошей у банківському секторі та видачу іпотечних кредитів для населення. Або ввести податок на валюту і тоді за рахунок дедоларизації економіки і повернення грошей у банківський сектор забезпечити зниження вартості ставок за депозитами і кредитами (нагадаємо, ідея запровадження 15-відсоткового податку під кінець минулого року істотно налякала населення, була розкритикована владою і поки загубилася в інформаційному потоці — ред.). Такі шляхи вирішення питання цілком можна розглядати як перспективу на 2013 рік. У будь-якому випадку зрозуміло, що без радикальних дій з боку НБУ щодо зменшення доларизації економіки України знизити ставки за іпотечними кредитами для населення неможливо.

Споживче кредитування — ставки знизяться слідом за депозитними

Доларизація економіки, «штовхає» все вище і вище ставки за гривневими депозитами, змусила банки мінімізувати іпотечне та автокредитування, і сконцентироваться на споживчому кредитуванні. Оскільки споживчі кредити видають на дуже короткі строки (до одного року) і не відрізняються захмарними сумами, встановлення високих ставок допускається і навіть не відлякує позичальника. Якщо встановити високі ставки за довгостроковим кредитом, це може зробити його безповоротним, а ось короткостроковий кредит, навіть під великі відсотки, є не надто важким тягарем для позичальника.

Згідно з офіційними даними НБУ, середні ставки за споживчими кредитами становить 29,8%. Але на ринку зустрічаються споживчі кредити і під 36%, 64% і навіть 120% річних. В нинішніх реаліях видавати кредити під дуже високі ставки банки змушують високі відсотки за депозитами.

На даний момент, ринок споживчого кредитування залишається пріоритетним, оскільки ставки за депозитами, хоча і почали знижуватися, але залишаються на високому рівні. У нинішньому році можна очікувати часткового зниження ставок за споживчими кредитами на 2-5%.

Радикально ж знизити ставки по споживчих кредитах можна буде лише тоді, коли ставки за депозитами впадуть до 10% річних. А досягти цього можна лише дозволивши «вічну» проблему, яка існує на ринку: власникам депозитів потрібні як можна більш високі відсотки, а ось позичальники, навпаки, мріють про дешеві кредити. Вирішити ситуацію складно.

Банки можуть піти на часткові поступки в питанні ставок за кредитами. Але ці поступки повинні бути підкріплені іншими факторами, приміром, наявністю великої кількості гривні в обігу в банківському секторі.

І знову ж, домогтися істотного зниження без серйозних дій щодо дедоларизації українського ринку неможливо. На території України звертається близько 80 млрд готівкової валюти (еквівалентно 640 млрд грн), проти 202 млрд готівкової гривні. При такому дисбалансі фізичні особи можуть взагалі ніколи не отримати дешевих кредитів. Хіба що фінансова політика буде сконцентрована на вирішенні згаданої проблеми і ліквідації дисбалансу. А значить, як мінімум, можна спрогнозувати, що в нинішньому році продовжать системно «видавлювати» долар з економіки в надії здешевити і розкрутити кредитування. Якими методами все це буде проводитись, – інше питання.