Документи, які вплинуть на ринок нерухомості в 2013 році

У 2012 році Парламент і Уряд України були досить активними у прийнятті положень, які вплинуть на всі сфери ринку нерухомості, від земельних питань до будівництва та питань права власності.

Як наслідок, дозвільні процедури у сфері будівництва вже спрощені, в той час як нова процедура реєстрації прав на нерухомість вступає в силу в 2013 році.

Юристи BEITEN BURKHARDT вказують на такі важливі законодавчі зміни, які вплинуть на розвиток ринку нерухомості в найближчому майбутньому. 2013 рік повинен стати роком запровадження єдиного реєстру для реєстрації прав на землю та об’єкти нерухомості. Сама реєстрація буде здійснюватися державними реєстраторами Укрдержреєстру і нотаріусами. Планується, що безпосередньо після нотаріального посвідчення договорів про нерухомості буде проводитися реєстрація прав, які виникають з таких договорів.

В даний час, після нотаріального посвідчення договору про нерухомість, набувач повинен звернутися за реєстрацією у Бюро технічної інвентаризації. Після запуску нової процедури, така практика піде в історію.

Вперше пакет документів для державної реєстрації може бути спрямований не тільки в оригіналах, але також і в електронній формі, що має значною мірою прискорити відповідні процеси. Крім того, заявник може направити одну заяву для реєстрації прав на будівлю та на земельну ділянку за умови, що власником як будівлі, так і земельної ділянки є одне і те ж обличчя. Право власності на житлові або нежитлові приміщення може бути зареєстровано незалежно від державної реєстрації права власності на будівлю, в якій розташовані такі приміщення.

Міністерство будівництва нарешті затвердило будівельні норми по розробці детальних планів для цілей містобудування. Нові норми вступили в силу в жовтні 2012 року. Це важливий документ не тільки для будівництва, але і для оформлення прав на землю.

Починаючи з 2013 року, землі комунальної або державної власності, не можуть бути відведені в оренду або власність, якщо відсутній детальний план.

У липні 2012 року Кабінет Міністрів України спростив процедуру отримання дозволів для здійснення будівельних робіт. Зокрема, документи, необхідні для отримання таких дозволів, можуть направлятися в електронній формі. Крім того, Кабінет Міністрів України значно спростив форми документів, які подаються для отримання відповідних дозволів, за допомогою затвердження нових форм. Раніше в цьому році Парламент прийняв новий закон про відповідальність за порушення вимог у сфері будівництва. Закон, зокрема, встановлює відповідальність за невидачу технічних умов заявникам або ж включення в технічні умови необґрунтованих вимог.

Важливі зміни були внесені і в Земельний кодекс і стосуються зміни цільового призначення землі. Процедура зміни цільового призначення землі, що перебуває у приватній власності, може бути ініційована, починаючи з грудня 2012 року, власником або користувачем за допомогою прямого укладання договорів про розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки. Для цього не потрібна згода місцевої ради або державної адміністрації.

Добре відомий порядок щодо зміни призначення землі (№ 502) було скасовано, а натомість в Земельному кодексі прямо передбачена нова спрощена процедура зміни цільового призначення. У результаті скасування порядку № 502, були також скасовано вимоги щодо отримання згоди Кабінету Міністрів України для зміни призначення землі в певних випадках.

Вищенаведені зміни і нещодавно затверджені правила можуть розглядатися як позитивний крок у регулюванні ринку нерухомості і створення стабільного і прозорого правового поля. Це, в свою чергу, є ключовою умовою успішного розвитку ринку і залучення українських та іноземних інвестицій у сектор нерухомості.