Дежавю: МММ Мавроді і довірливий народ

І знову МММ. Сергій Мавроді заманює українців в нову піраміду, обіцяючи від 20 до 60% в місяць. І наші співвітчизники вже встигли довірити дітищу Мавроді-2011 півмільйона гривень. Мабуть, у мисливців за легкими грошима пам’ять коротка. Про те, наскільки велика довіра українців і як боротися з тими, хто намагається на ній нажитися, в ексклюзивному інтерв’ю UBR розповів Андрій Литвин, перший заступник голови Держфінпослуг.

UBR: За останньою інформацією, яка з’явилася в пресі, вже півмільйона українців довірили гроші МММ. І ви на цьому тижні зробили заяву, що така фінансова організація дозволу на роботу в Україні не має. Так як це сталося?

А. Л.: До нас почала надходити інформація щодо розгортання рекламної компанії під гаслом МММ – 2011. Проаналізувавши цю інформацію, перше, що ми зробили, це перевірили наявність компанії з такою назвою в Державному реєстрі фінансових установ, який ведеться Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг. Адже для надання фінансових послуг в Україні всі компанії повинні дотримуватися необхідної і достатньої умови, а це внесення інформації про неї до державного реєстру фінансових установ. Так от, такого установи з назвою МММ до Державного реєстру не внесено.

UBR: Але реклама йде.

А. Л.: Реклама йде. Стати на заваді цій рекламі в Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг повноважень немає. До речі, реалізуючи концепцію захисту прав споживачів, Держфінпослуг розробив та узгодив з зацікавленими органами Проект закону про внесення змін до законодавства в сфері реклами в частині реклами фінансових установ і фінансових послуг. І однією з ідей такого закону є те, що, по-перше, реклама фінансових послуг може надаватися виключно фінансовими установами. А по-друге, Держфінпослуг отримає повноваження з контролю за рекламою на ринку фінансових послуг.

UBR: Як людина може дізнатися, чи є компанія в реєстрі? І де цей реєстр можна побачити?

А. Л.: Такий реєстр є публічним і загальнодоступним. На офіційному веб-сайті Держфінпослуг в мережі інтернет є розділ “державний реєстр фінансових установ”. Туди можна зайти і, ввівши назву якої-небудь установи, отримати інформацію, чи є така установа в державному реєстрі чи ні.

UBR: Загальновідомо, що МММ – це російська структура. Можна попередити українців, які вкладають гроші у фінансові піраміди в інших країнах?

А. Л.: По-перше, вже попередили, і я сподіваюся, що досвід 90-х років з МММ ще не вивітрився. По-друге, тут ідеться про транскордонних операціях. На жаль, угод про співробітництво з органами регулювання Російської Федерації у нас тут немає в цій сфері. Виникає питання, чи підпадає діяльність МММ У нас тут навіть більше питань, а підпадає діяльність МММ в Росії під регулювання будь-якого з національних регуляторів. І в-третіх, так чи інакше, транскордонні операції регулюються угодами СОТ, знову ж Росія не є її членом.

UBR: Сергій Мавроді, граючи словами, сказав, що його організація не піраміда і в Україні працювати вона може.

А. Л.: Я не можу відповідати за слова Мавроді. Я можу відповідати за дії Держфінпослуг. І я хотів би попередити людей про те, що якщо яка-небудь заклад пропонує якусь фінансову послугу, то, насамперед, потрібно поцікавитися, чи має це установа в Україні статус фінансового.

UBR: Ви можете на етапі реєстрації, адже є чесні бізнесмени, які прийшли до вас, хочуть зареєструватися, ви перевіряєте документи і можете відсіяти потенційних банкрутів, тих, які приховують якісь схеми і можуть використовувати їх надалі.

А. Л.: Звичайно, законодавство в тій чи іншій сфері, в тому числі на ринку фінансових послуг, містить запобіжники, які б перешкоджали появі подібного роду схем. Такі запобіжники в наших конструктивних документах є, це по-перше. По – друге, рішення про внесення інформації до Державного реєстру фінансових установ приймаються не одноосібно, а державною комісією як колегіальним органом.

UBR: Який відсоток заяв на реєстрацію відсівають?

А. Л.: Тут багато чого залежить від сегмента ринку. Спеціального такого аналізу не робили.

UBR: Ваш попередник, попередній голова Держфінпослуг Волга, взявся за ревізії. Він перевіряв і ваша структура перевіряла і страхові компанії, кредитні союзи. Зараз пан Волга в суді і, звичайно, у суду не виникло питання, чим він займався. Ви чим займаєтеся зараз? Продовжуєте ті масштабні ревізії, які проводив попередній голова?

А. Л.: Інспектування фінансових установ здійснюється Держфінпослуг з моменту її створення. Інспекційна перевірочна робота почалася не вчора, і не позавчора, а кілька років тому, і вона триває. Здійснюється вона у відповідності з планами роботи, які складаються щорічно. Це планові інспекції. У процесі діяльності Держфінпослуг реагує на звернення, як громадян, так і будь-яких осіб, містять інформацію про можливі правопорушення. Тому ця робота ведеться системно, вона ніколи не переривалася, і вона триває.

UBR: Наскільки зараз стало більше чи менше скарг від клієнтів страхових компаній і кредитних спілок?

А. Л.: Скарги на дії фінансових установ були завжди. Інша справа, що під час фінансової кризи 2009 року кількість скарг зросла в кілька разів, від 2 тисяч до 5 – 6 тисяч.

UBR: А яка ситуація зараз?

А. Л.: Зараз ми вже помічаємо тенденцію до зниження кількості скарг. Це і наслідок того, що покращилася ситуація в економіці. Економіка, в тому числі і фінансовий ринок, вийшли на траєкторію зростання. А по-друге, дали ефект і ті дії, які ми робили за результатами розгляду скарг.