Девелопери: Виживуть лише найсильніші?

Девелопери поділилися своїми невтішними прогнозами розвитку будівельного ринку.

Серед українських девелоперів, навіть самих великих, прогнози на розвиток ринку будівництва та нерухомості на наступний рік – не втішні. Ними поділився в ході спеціалізованого форуму «Real Estate Forum 2011. Житлова нерухомість: девелопмент, маркетинг, продажі» генеральний директор компанії «XXI століття» Олег Салмін.

«Будуть добудовуватися ті об’єкти, де процес уже почався і на які виділено фінансування. А починати нові проекти житлової нерухомості зараз дуже важко. Якщо раніше житло продавалося на стадії фундаменту, то зараз так продати практично неможливо. Потрібно добудувати об’єкт до такого рівня, щоб людям було зрозуміло, що вони купують. Це нормально, але для будь-якого девелопера це дуже серйозні капіталовкладення на тривалий період і сьогодні зважитися на будівництво житлової нерухомості без чіткого плану реалізації площ дуже важко», – зазначив Олег Салмін.

У такій ситуації він прогнозує, що зможуть залишитися на плаву тільки великі девелопери, а от середнім компаніям буде дуже важко.

«Ці компанії змушені будуть або відмовлятися від вже виділених їм в оренду ділянок, щоб не платити орендну плату, або пропонувати їх іншим, більш сильним девелоперам, яким під силу буде взяти на себе цей тягар з надією на те, що коли-то цей проект буде реалізований», – упевнений Салмін.

На думку експерта, позитивні зрушення можуть відбутися тільки в тому випадку, якщо в наступному році будуть внесені зміни у відповідне законодавство, запрацює зонінг, буде підтримка на рівні міста, уряду.

«Ті компанії, які захочуть вкласти сюди кошти – потрібно просто плекати, супроводжувати їх, робити все для того, щоб вони свої інвестиції залишили в Києві, в Україні», – переконаний девелопер.