Держава відвернулася від будівельників

Сьогодні на вітчизняний ринок житла держава абсолютно не робить ніякого впливу.

В цьому переконані аналітики та експерти будівельної галузі.

Як зазначає експерт Ліги експертів України Андрій Гусельников, починаючи з 1991 року, коли Україна стала самостійною державою, і по сьогодні побудовано всього лише 7,4% житла у загальній структурі ринку нерухомості країни.

На його думку, це означає, що держава перестала бути суб’єктом впливу на ринку житлової нерухомості. В основному, сьогодні будівництвом житла зайняті виключно приватні забудовники.

Як приклад Гусельников наводить статистику Держстату України з 1990 року по 30 вересня 2012 року. Вона показує, що за цей період в експлуатацію здано 6 млн. 800 тис. квадратних метрів житла.

За його словами, динаміка цифр, наводить на те, що будують в Україні вже дуже мало. Експерт також зазначає, що в західній частині країни будують набагато більше житла, ніж на сході, де будівництво майже не ведеться.

«Звичайно, забудовники завжди чимось мотивуються, хоча в цьому питанні також впливають і проблеми з економікою»,- каже Гусельников.

У свою чергу екс-мер Києва Іван Салій заявляє, що держава зовсім забула про свій обов’язок допомагати приватним забудовникам:

«Влада забули закон про державно-приватне партнерство. Він у нашій країні не працює, тому що держава не допомагає бізнесменам – забудовникам ні засобами, ні ресурсів, ні дозволами, хоча має це робити. Тому будівельна галузь знаходиться в дуже складному стані”.

Іван Салій так описує сьогоднішню ситуацію: «Багаті вже все побудували собі – квартири в Києві і котеджі за містом, а там хоч трава не рости. Не секрет, що український народ хоче жити так, як живуть його багаті співгромадяни в Кончі-Заспі. Цілком нормальне бажання у голих співгромадян мати земельні ділянки за містом. У реальності український народ проживає в жахливих житлових умовах, в найстрашнішому житло – в Україні ще залишаються в житловому фонді 70-80% будинків, побудованих в радянську епоху. Зрозуміло, що житло це не тільки погано побудовано, як слід, за сучасними нормами не утеплене».

Також Салій зазначає, що всі країни СНД, крім нашої країни, знесли у себе старі хрущовки.

Те, що уряд заклав до бюджету 1 млрд. гривень на програми доступного житла – дуже мало, вважають аналітики.

За їх підрахунками дані держпрограми вимагають не 1 млрд. грн, а набагато більше – від 10 до 25 млрд грн. І це тільки в рік,- підкреслюють фахівці.

Також Він додає, що з закінченням футбольного чемпіонату Євро-2012 у всіх регіонах країни відбулося різке падіння будівництва.

«Здавалося б, навіщо зупинятися? Адже можна було тільки нарощувати темпи і обсяги будівництва, адже скільки всього Україні необхідно – і дороги, транспортні розв’язки, мости і переходи, і садки, і школи, і ще можна перераховувати і перераховувати» – каже Іван Салій.

Як повідомляє golosua.com згідно з оцінками аналітиків, перша галузь, яка найбільш сильно переживає кризу, – це будівельна галузь. За даними експертів, падіння обсягів будівництва за останні роки склало 70%.

Якщо порівняти цифри з іншими країнами, то в Туреччині будівництво займає 8% валового продукту, в Італії – 10%, в Бразилії – 12%. Найменший валовий продукт у будівництві – 3% – в Україні.

Нині ситуація на ринку нерухомості нашої країни – патова, відзначають фахівці. Негативні тенденції домінують в усіх напрямках.

Так, іноземний бізнес практично відсутні на ринку. Поки інвестори заходити сюди не поспішають, а місцеві девелопери теж залишили останні надії. передає golosua.com.

Тепер власники, і закордонні інвестори думають тільки про одне – як вигідніше продати свої проекти й недобудовані об’єкти. І навряд чи отримані від продажу реінвестовані кошти знову повернуться в українську економіку, – підсумували учасники будівельного ринку.