Держава постарається забезпечити житлом усіх бажаючих

Програма максимум: реалізувати програму «Доступне житло», добудувати недобудови, здешевити собівартість квартир, вирішити питання з «хрущовками», будувати нові будинки.

За останніми даними, частка держави у будівництві нових житлових кварталів – до 25 відсотків. Інші три чверті створюються за рахунок інвестицій звичайних людей. Свої міркування, як збільшити відсоток державних компаній на ринку, вчора озвучив міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк.

Собівартість падає

Міністр спілкувався з забудовниками на відкритті виставкового форуму «Доступне житло»: від держави до людини, від ідеї до квартири», який проходить у Києві. Його перший запитання, адресоване представникам галузі, стосувався якраз вартості заповітних «квадратів». У столиці їх ціна мінімум 8-10 тисяч гривень. До речі, і попит є. Наприклад, «Київміськбуд» виставляє на продаж 182 квартири в п’яти будинках, на 80 з них вже підписані договори.

– Які ви бачите механізми, щоб збалансувати попит і пропозиції? Що має робити уряд, щоб забезпечити клієнтів? – поцікавився міністр.

– Такі механізми вже закладені, – відповіли йому, представники будівельної компанії. Держава намагається максимально здешевити собівартість квартир. Для цього безкоштовно виділяє землю під соціальне будівництво, підводить до побудованим мікрорайонах комунальні мережі, безкоштовно підключає до них нові будинки, будує там школу, дитячий сад і поліклініку.

Анатолій Близнюк упевнений, що найближчим часом держава обов’язково стане одним з основних учасників глобального процесу будівництва в країні. І давно пора, адже в черзі на житло стоять 1 млн 316 тис. безквартирних українців.

У 2012-му на «Доступне житло» витратять 2 мільярди

Суть програми «Доступне житло» в тому, щоб допомогти купити квартиру тим, хто сам не в змозі накопичити достатню суму грошей. Програма поділяється на декілька напрямків. По одному держава субсидує 30 відсотків від вартості житла. По іншому напрямку сім’ї зможуть взяти іпотечний кредит під 3 відсотки річних, а інші відсотки покриє держава. Для цих цілей в бюджеті закладено 1 млрд грн. А на наступний рік Мінрегіонбуд буде просити вдвічі більше.

Спочатку уряд поставив завдання добудувати ті будинки, які закинули майже на стадії готовності. Як кажуть в народі, «недобудови».

– Але рано чи пізно такі недобудовані будинки закінчаться. І без заділу на майбутнє програма може застопоритися, – розповів Анатолій Близнюк на прес-конференції. – Треба готувати будмайданчика, інфраструктуру, щоб будувати і надалі. Щоб ми і далі могли продовжувати такий важливий проект для людей, як «Доступне житло». Крім того, треба вирішувати, що будемо робити з кварталами старої забудови – хрущовками, з аварійним житлом. За нинішнім законодавством, щоб відселити хрущовку, потрібно мати згоду кожного жителя. Хоча б один не хоче переїжджати – і все, ми вже нічого не можемо зробити. Можливо, слід переглянути окремі норми законодавства.

Іноді не можна вести повноцінне будівництво з-за кількох приватних будинків, власники яких не хочуть переїжджати. Такий приклад є у Києві, у мікрорайоні Позняки. «Київміськбуд» зводить багатоповерхівку, а посеред будмайданчика стоїть приватний будинок.

– Господар сказав: дайте мені 100 мільйонів – і тоді я з’їду. Інакше нікуди не піду! – таку історію розповів журналістам Анатолій Близнюк.

За словами міністра, програма «Доступне житло» розрахована на кілька років. Але ця ініціатива – тільки перший поштовх до індустріального масового будівництва. Зараз уряд активно «промацує» ринок. Цікавиться, що потрібно зробити державі, забудовникам, місцевим органам влади для того, щоб люди могли купити собі житло.

– Це комплексне завдання не на один рік. Українська держава має бути партнером з соціально відповідальним бізнесом, – резюмував міністр.

Статистика

На 17 серпня 11675 громадян виявили бажання взяти участь у програмі «Доступне житло». Забудовники пропонують до покупки 11 872 квартири у 270 житлових будинках. З початку реалізації соціальної ініціативи президента вже укладено 250 компенсаційних договорів. За останній тиждень їхня кількість збільшилася на 44.

Лише за минулий тиждень банки видали 46 кредитів. Всього їх вже 248. Надані кредити профінансовані банками в обсязі 59,9 млн. грн.

Банки почали давати гроші під гарантії держави

До програми «Доступне житло» вже підключилися багато українських банки. Не секрет, що після кризи фінансові установи неохоче працювали з різними іпотечними програмами, але сьогоднішня ситуація на фінансовому ринку і надійність гарантій з боку уряду підтвердили, що «Доступне житло» – проект вартий.

– До нас за кредитом за програмою «Доступне житло» можуть звернутися сім’ї, які потребують поліпшення житлових умов. При цьому дохід сім’ї повинен у два рази перевищувати виплати, – пояснила заступник директора «Укргазбанку» Олена Дмитрієва.