Депутати збільшили штрафи для забудовників

Депутати Верховної ради України посилили штрафні санкції за правопорушення у сфері містобудування і диференціювали їх залежно від категорії складності об’єкта, а також передбачила персональну відповідальність окремих виконавців.

За прийняття закону №8597 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності» у другому читанні і в цілому проголосувало 249 народних депутатів у четвер.

Відповідно до закону, зокрема, штраф для громадян-замовників об’єкта будівництва за порушення норм законодавства, будівельних норм, державних стандартів, правил та затверджених проектних рішень під час будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель чи споруд збільшується до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг), тоді як в даний час діє норма штрафу від 10 до 50 мінімумів доходу громадян.

У разі, якщо протягом року подібні дії вчинені повторно, то штраф для замовників об’єктів будівництва та посадових осіб становитиме 100 нмдг.

Крім того, документ передбачає стягнення штрафу з замовників будівництва та посадових осіб у розмірі 400 нмдг за виконання підготовчих робіт без повідомлення про їх початок, а також за зазначення недостовірних даних у повідомленні про початок виконання цих робіт. При цьому виконання підготовчих робіт без реєстрації відповідної декларації передбачає штраф у розмірі 1 тис. нмдг.

Законом також передбачений штраф з замовника будівництва та посадових осіб за виконання будівельних робіт без повідомлення у розмірі 100 нмдг.

При цьому парламент встановив штрафи за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок їх виконання залежно від категорії складності об’єкта, які становлять від 1 тис. нмдг для I категорії до 7 тис. нмдг для об’єктів V категорії.

Законом введена персональна відповідальність головного архітектора (інженера) проекту за передачу замовнику проектної документації, розробленої з порушенням законодавства, заниженням категорії складності об’єкта та ін., що передбачає стягнення штрафу в розмірі 5 тис. нмдг.

Парламент збільшив штрафи за самовільне будівництво будинків площею до 300 кв. м, інженерних споруд висотою або протяжністю до 30 м, зміна архітектурного вигляду будинків та споруд (крім зовнішнього утеплення) під час експлуатації до 100 нмдг замість діючих від 15 до 18 нмдг. Самочинне будівництво інших об’єктів, невказаних вище буде обкладатися штрафом в розмірі 500 нмдг.