Депутати розберуться з інтернет-магазинами

Українські депутати вирішили удосконалити діяльність електронних магазинів: в парламенті був зареєстрований законопроект, який дозволить покупцям відстоювати свої права.

Як пише Коммерсантъ-Украина в статті Клік в законі, електронні документи можна буде використовувати для судового вирішення спорів. За словами учасників ринку, реалізація ініціативи допоможе узаконити роботу інтернет-магазинів.

Видання зазначає, що шанси на прийняття документа високі – його підтримують Партії регіонів і фракції УДАР.

Як повідомляється на сайті Верховної Ради був оприлюднений законопроект N2306-а Про електронну комерцію, розроблений групою депутатів фракцій “УДАР” та Партії регіонів на чолі з Ольгою Бельковой (УДАР). Як відзначає співавтор документа колега по фракції Павло Розенко, робота над ініціативою тривала півроку, тому вона в значній мірі враховує думку учасників ринку електронної торгівлі.

Зазначимо, що це не перша спроба парламенту врегулювати галузь. У 2010 році було подано відразу три аналогічних законопроекту від різних фракцій. Але всі вони були відхилені та зняті з розгляду. На думку президента Асоціації електронного бізнесу Юрія Чайки, сталося це з-за того, що кожен законопроект переслідував якісь корисливі цілі.

Згідно з новим законопроектом, всі укладені між продавцем і покупцем договори будуть мати юридичну силу. Таким чином, порушення прав будь-якої із сторін електронної операції можна захистити в судовому порядку, а угода не може бути визнана недійсною лише тому, що вона укладена в електронній формі.

«Договір буде договором незалежно від того, яким способом він оформлений — в паперовому або електронному вигляді. Зараз електронні договори в суді навіть і не розглядаються, хоча потреба в цьому виникає часто. Суди аргументують це тим, що немає такого виду діяльності, як електронна торгівля», — розповів експерт.

Зокрема, автори законопроекту пропонують дозволити використання одноразових цифрових ідентифікаторів поряд з підписом. Це буде набір цифр або букв, які будуть відправлені учаснику договору на мобільний телефон або електронну пошту.

Зараз електронні договори в суді навіть і не розглядаються, хоча потреба в цьому виникає часто. Суди аргументують це тим, що немає такого виду діяльності, як електронна торгівля

Документ також передбачає, що продавець або постачальник послуг повинен буде у договорі надати повну інформацію про себе. Це має знизити ризик шахрайства. Хоча, на думку Юрія Чайки, це явище норма не ліквідує. Ще однією формою захисту від шахраїв стане акцептування оферти не менше ніж у два етапи. Перший буде передбачати ідентифікацію клієнта в системі, другий – створення електронного документа, що підтверджує акцепт.