Депутати пропонують видавати свідоцтва оцінювачів без стажування і рекомендацій

Право на отримання кваліфікаційного свідоцтва оцінювача майна і землі повинно реалізуватися без необхідної на сьогодні стажування протягом року і позитивної рекомендації оцінювачів з не менш ніж дворічним досвідом оціночної діяльності.

Так вважають народні депутати Валерій Бондик і Олександр Киричко (обидва – фракція Партії регіонів).

Відповідний законопроект №11434 депутати зареєстрували в парламенті 19 листопада. Його текст оприлюднено на веб-сайті Верховної Ради. «Метою законопроекту є розширення доступу до професії оцінювача», – йдеться в пояснювальній записці до документа.

На думку авторів проекту закону, зазначені норми слід виключити з чинного законодавства, так як трудові або цивільні відносини зі стажерами не оформляються, в переважній більшості випадків стажисти доплачують за проходження стажування, отже, знаходяться в «рабській залежності від керівника стажування.

Таким чином, вже на стадії отримання кваліфікації оцінювача діє монополія групи «старих» оцінювачів та створюються корупціогенні чинники, які перешкоджають нормальному розвитку і функціонуванню ринку оцінки», вважають вони.

Автори законодавчих ініціатив також наголошують, що наслідком вказаних ними негативних факторів є високі ціни на послуги оцінки майна та експертної грошової оцінки землі, та обмеження доступу до професії оцінювача в цілому.

Як повідомлялося, уряд України (законопроекти №№10637-1 і 10645 від 20 червня) має намір виступити регулятором ринку оцінки нерухомості з метою оподаткування замість Фонду держмайна (ФДМ) і пропонує визначити порядок проведення розрахунку вартості оцінки нерухомості з метою оподаткування та нарахування інших обов’язкових платежів.

За ФДМ уряд має намір закріпити повноваження щодо професійної оціночної діяльності лише в процесах приватизації та оренди держмайна. ФДМ також буде позбавлений повноважень в частині ведення Держреєстру за новим напрямом оцінки.