Де краще купити нерухомість: Кіпр, Греція, Іспанія…Україна

Ринкові ціни на нерухомість біля моря щороку зростають. Наші кримські вже зрівнялася з європейськими. Попит на нерухомість в інвестиційно привабливих рекреаційних зонах також неухильно зростає. Хтось купує будиночок або апартаменти, щоб вкласти гроші, хтось- щоб відправити сім’ю на відпочинок, а хтось- щоб здавати в оренду. Ми досліджували особливості купівлі нерухомості в Україні, Іспанії, Греції, Болгарії та на Кіпрі.

Крим

Чому саме тут? По-перше, унікальна природа. По-друге, не треба жодних віз, безлічі документів: зібрався – і через кілька годин вже грієшся на сонечку. По-третє, знаєш напевно, у що це виллється тобі, в сенсі податків і квартплати. Одні переваги! От тільки ціни…

Сьогодні ринок житла в Криму неоднозначний. Оскільки це інвестиційно привабливий регіон, будують багато нового елітного житла, вартість якого відповідно висока. У деяких регіонах “первинна” нерухомість відзначається цінами, які можна прирівняти до цін на житло в історичній частині Києва.

Найдорожче житло, зрозуміло, в Ялті. Один квадрат у новобудові коштує від 2 тис. до 5 тис. доларів (в центрі або біля моря з красивим виглядом з вікна. І близько 1,5 тисячі – на околиці. На вторинному ринку дешевше – ті ж 1,5 тисячі, але в центрі міста.

Дорожчає житло та Севастополі (від 850 доларів за квадратний метр), Євпаторії (від 685), Коктебелі (від 800). Навіть на півострові Тарханкут, який ще кілька років тому був найменш заселеним районом Криму, ціни стрімко зростають – від 700 доларів за квадратний метр.

Порівняно з минулим роком нерухомість Криму подорожчала в середньому на 40-50%.Якщо хочете відпочивати на самоті, без сусідів, можна придбати котедж, будиночок або дачу на Південному березі Криму, недалеко від моря. Така забаганка коштує від 100 000 доларів до мільйона, в залежності від метражу і стану будівлі, розміру земельної ділянки.

Додаткові витрати (податки, інші виплати) складуть від 2% до 5% від вартості.

Греція

У Греції більше 3000 островів і вісім теплих місяців в році. Не дивно, що нерухомість користується підвищеним попитом. Власникам нерухомості відкривають багаторазову шенгенську візу і звільняють від податків при повторній покупці нерухомості. А ось отримати вид на проживання тут значно складніше, ніж на тому ж Кіпрі.

Діапазон цін на нерухомість в Греції досить широкий: від 500-700 євро за кв. м залежно від площі, регіону, віддаленості від моря, поверху (чим вище, тим дорожче).

Якщо підрахувати всі податки на нерухомість, то вийде сума приблизно 15% від реальної вартості придбаного майна. Але якщо гроші ввезені в Грецію, то покупець може розраховувати на 50-відсоткові податкові пільги. Щорічний податок на нерухомість стягують, якщо оціночна вартість нерухомості більше 200 тис. євро (близько 50% від реальної вартості. Він становить 100-200 євро на рік, і його включають в рахунок на електроенергію.

Іспанія

В Іспанії велика протяжність берегової лінії, тому можна вибрати зону клімату за смаком: помірний морський, середземноморський або континентальний. А коли вже вибрали, то визначитися з житлом. Безперечно, це вигідне вкладення коштів. Іспанська нерухомість постійно зростає в ціні. За останні роки подорожчання склало 10-15%.

Крім того, покупка нерухомості в Іспанії дозволяє власникові і членам його сім’ї отримати шенгенську мультивізу на рік з правом проживання в Іспанії 90 днів на півроку. Через рік візу продовжують, і так – велика кількість разів.

Ціни порівняно з Кримом не такі вже й високі. Апартаменти у висотних будинках стоять 70-170 тис. євро. Так звані бунгало – будинок на двох господарів, який має додаткову земельну ділянку – від 300 тис.

Окремий будинок, котедж можна знайти від 80 тис. євро (в разі якщо будівля потребує ремонту) і приблизно від 150 тис. євро за нову віллу. Верхньої межі немає.

Оформлення: при купівлі нерухомості покупець повинен заздалегідь отримати в місцевій поліції так званий ідентифікаційний номер іноземця, а потім зареєструвати нерухомість в Registro de Propiedad (Реєстр власності). Додаткові витрати (податки тощо) складуть 8-15% від реальної вартості.

Однак комунальні платежі в Іспанії відносно невеликі: сім’ї з 3-4 чоловік вода, газ і електрика обійдуться приблизно в 600 євро в рік.

Кіпр

Зими фактично немає. 320 сонячних днів у році. Купальний сезон відкрито цілий рік! Вже тільки почувши, хочеться купити будиночок на Кіпрі… Правда, стільки “наших” вже здійснили таку мрію, що деякі регіони острова нагадують російську резервацію.

Ціни на кіпрську нерухомість в останні роки зрівнялися з цінами на іспанську. Однак супутні витрати значно нижче плюс досить проста процедура оформлення всіх необхідних документів. Власники нерухомості на Кіпрі отримують багаторазову річну візу. Якщо виникає бажання постійно жити на Кіпрі, то є можливість отримати вид на проживання (якщо надасте довідку з банку про те, що вам гарантовано безбідне проживання на острові, і рекомендації кіпрської компанії.

Нерезиденти можуть придбати на Кіпрі квартиру або будинок на ділянці, розмір якої не перевищує 4012 кв. м, і аналогічну за розміром ділянку незабудованої землі. Для цього потрібно отримати спеціальний дозвіл ради міністрів. Видають його досить просто, якщо виконати ряд умов: подати контракт про купівлю нерухомості, копію паспорта та виписку з банку про наявність грошей на вашому рахунку. При цьому потрібно, щоб власність була оплачена коштами, заробленими не в Кіпрі.На Кіпрі з господарів квартир і будинків вартістю понад 223 тис. доларів (100 тис. кіпрських фунтів) щорічно стягують податок на нерухомість. Розмір податку (0,25-0,4%) коливається в залежності від вартості житла.

При купівлі нерухомості додаткові витрати становитимуть 1% – максимум 2% від реальної вартості. Комунальні послуги обійдуться приблизно в 1561 долар на рік. Квартири на Кіпрі коштують від 133 тис. доларів, вілли – від 334 тис. доларів.

Болгарія

Болгарський ринок нерухомості бурхливо розвивається і є інвестиційно привабливим, адже після її приєднання Болгарії до Євросоюзу заплановано різке зростання цін на нерухомість. Однак поки ціни незрівнянно нижче цін на нерухомість країн – учасниць ЄС. Квартиру в Болгарії можна придбати за ціною від 40 тис. євро, віллу – від 70 тис. євро. Зараз вздовж популярних курортів вздовж прекрасних пляжів відбувається велика забудова.

Землю в Болгарії в залежності від району можна придбати за ціною від 30 до 120 євро за кв. м.

Під час операцій з нерухомістю територіальна податкова служба оцінює вартість нерухомості, зазначеної в Нотаріальному акті (вона становить 50% від реальної угоди), і реальну ціну угоди, за якою здійснюють фактичні розрахунки. Базою для оподаткування є оціночна вартість нерухомості. Від неї визначають розмір держмита на операцію, а також податок і нотаріальна такса. Взагалі всі ці виплати разом складуть приблизно 4% від оціночної вартості нерухомості.

У разі придбання громадянином нерухомості в Болгарії він має можливість отримати багаторазову ділову візу на рік.