Чиновники підуть по горищах і підвалах

Київська міська державна адміністрація доручила РДА провести рейди по горищ, мансард відносять і підвалах і перевірити законність використання даних приміщень і проведених у них перепланувань.

Рішення про масштабної перевірки нежитлових приміщень було прийнято після нічної пожежі, що сталася 21 листопада в будинку на вулиці Івана Мазепи, 5/3, у результаті якого від вогню і води постраждали 55 квартир, а один з фронтонів будівлі обвалився. У КП “Київжитлоспецексплуатація” оцінили збитки міста в кілька десятків мільйонів гривень. Відновлення будинку (заміна даху, перекриттів, реконструкція газових і теплових мереж) займе від чотирьох до шести місяців. За даними рятувальників, пожежа почалася в мансарді будинку, в якій розташовувалися художні майстерні, через займання електропроводки. Обстежуючи приміщення мансарди, експерти КМДА встановили, що вони були самовільно переплановані.

Щоб провести облік всіх потенційно небезпечних приміщень та запобігти повторенню подібних подій, перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак доручив районним адміністраціям створити спеціальні комісії, які зобов’язані обстежити всі нежитлові приміщення. Вони перевірять не тільки мансарди і горища, а й підвали, багато з яких, за даними мерії, нелегально здаються в оренду під офіси та склади. Чиновники хочуть з’ясувати, чи використовуються вони за цільовим призначенням, у яких приміщеннях проведено перепланування, узгоджені ці роботи з контролюючими органами і чи відповідають вони проектів. “По кожному порушенню буде складено адміністративний протокол. Якщо виявимо, що зруйновані капітальні перекриття або створена загроза обвалу, будемо підключати правоохоронні органи і залучати господарів до кримінальної відповідальності”, — запевнив “ДС” начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій Віталій Пшеничний.

Штрафи за незаконні перепланування навряд чи налякають власників та орендарів нежитлових приміщень. Якщо перепланування не визнають небезпечною для життя і здоров’я мешканців або цілісності будівлі, розмір стягнення складе від 17 до 51 грн. Олександр Мазурчак навіть пообіцяв звернутися до Кабміну з проханням посилити матеріальну відповідальність за самовільні роботи. А ось приведення незаконно перепланованих приміщень в початковий стан може виявитися досить витратним. “Власник мансарди або підвалу вже вклав у ремонт шалені гроші, а тепер повинен буде витратити стільки ж, щоб все виправити. Якщо він не виконає припис, чиновники легко доб’ються судового рішення, за яким місто примусово проведе ці роботи, а їх вартість буде стягнуто з господаря приміщення”, — пояснює директор агентства нерухомості RED Ярослав Цуканов.

Нескладно припустити, що проштрафилися підприємці самі пропонувати контролерам мзду, намагаючись таким чином мінімізувати можливі втрати. І навряд чи районні комісії встоять перед спокусою поліпшити своє матеріальне становище, закривши очі на виявлені порушення. Перевірити їх сумлінність КМДА просто не в змозі, адже в місті налічується 10,5 тис. багатоквартирних житлових будинків, технічні приміщення яких активно здаються в оренду Жеками або вже приватизовані.