Чим загрожує Україні введення податку на валюту?

Введення податку на продаж валюти несе небезпеку відтоку коштів з країни.

Таку думку під час прес-конференції в «Обозревателе» висловив Керуючий партнер компанії «Capital Times» Ерік Найман.

Керуючий партнер компанії «Capital Times» Ерік Найман в цьому контексті розповів, що населення України щорічно закуповує близько 9-10 мільярдів доларів, «до 2008 року купувало 2 мільярди». Таким чином, підвищений рівень недовіри українців до національної валюти формує надлишковий попит на валюту.

Як розповів експерт, близько 40% валюти купується «на всякий випадок». «Чоловік отримав гроші, тут же поміняв на долари, а коли йому знадобилися гроші у гривні – пішов в обмінник і продав». При цьому «спроба введення пенсійного збору саме з продажу валюти, а не з купівлі, – це спроба боротися з покупками «на всякий випадок» – з тими, хто купував валюту не виходячи з економічної доцільності чи необхідності».

За оцінками Наймана, завдяки побоюванням населення, в грудні Нацбанку вдалося заощадити близько декількох сотень мільйонів доларів, які не були куплені населенням.

«Якщо зараз чутки про введення пенсійного збору припиняться, відкладений попит повернеться на ринок і населення знову вишикується в чергу і буде традиційно ці 10 мільярдів доларів намагатися купити», – прогнозує експерт.

Як зауважив економіст, пенсійний збір «можна пережити», оскільки він не стане серйозним навантаженням для громадян, «але тут лякає інше – волюнтаризм». «Який у населення, в економічних суб’єктів є механізм тиску на Національний банк? Виходить, ніякого, Набцанк що хоче, те і робить», – вважає економіст.

«Залякування населення постійними «непонятками» у валютних правилах провокує відтік капіталу з країни – чим більше нервових дій з боку влади щодо валютного ринку, тим більше грошей з країни тікає. Введення пенсійного збору у цілому б не завадило людям, але воно зашкодило б найціннішому – воно б ще знизило градус довіри до влади», – заявив Найман.

Нагадаємо, 16 листопада у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект №11433, що передбачає введення 15% податку в Пенсійний фонд з продажу готівкової валюти, 20 листопада жокумент було відкликано для доопрацювання. Потім пропонована величина податку була зменшена до 10%. На сьогоднішній день питання про введення податку не вирішене.

Нагадаємо також, раніше економісти оцінили ймовірність отримання кредиту МВФ, заявили, що Україні доведеться вибирати: МВФ або Росія, що МВФ стане «рятувальним кругом» для України, що МВФ поставив хрест на Пенсійному фонді України, що фіксований курс гривні загрожує «вибухом». що до кінця березня Україні потрібно знайти $10 млрд і пояснили, чому українці люблять іноземну валюту.