Чим відрізняються новобудови Європи від київських?

Німці виділили кошти для того, щоб показати українцям чим відрізняються новобудови Європи від київських.

300 тисяч євро виділив Федеральне міністерство охорони навколишнього середовища Німеччини на пілотний проект “Енергоефективна забудова”, щоб показати киянам рівень стандартів будівництва житла в Євросоюзі.

Вже не один десяток років Європа розвиває та впроваджує енергоефективні та ресурсозберігаючі технології для проектів нового будівництва. У зв’язку з цим, житловий фонд Німеччини на половину, а то і на 70% споживає менше енергоресурсів, ніж український сектор ЖКГ. Німецьке федеральне уряд вирішив не тільки закликати Україну до економії та диверсифікації енергоспоживання, але і провести практичний “майстер-клас”, як це можна зробити і скільки це вийде заощадити.

У Києві будівельним об’єктом для пілотного проекту була обрана висотка на Нивках по вул. Щербакова, 52. На вибір саме цього об’єкта вплинула готовність інвестора додатково утеплити стіни будинку за свій рахунок. А 16-й поверх (загальна житлова площа — 1800 кв. м, 26 квартир) був обраний експертами проекту для впровадження сучасних енергоефективних технологій.

Методи енергозбереження по-німецьки

У зв’язку з цим німецькі фахівці провели ряд заходів з енергозбереження, які були впроваджені на цьому об’єкті. Почалося все з збільшення додаткової теплоізоляції стін будинку на 20%. Українські стандарти рекомендують 8 см, а європейські — 12 див.

Потім на 16-му поверсі були встановлені вікна з двокамерними склопакетами і рамами з шестикамерным профілем (у Києві зазвичай трикамерні рами). Особлива увага приділялася герметичності їх установки. Завдяки цьому, вдалося досягти коефіцієнта теплопередачі 1,0 м2к/Вт замість регламентованого будівельними нормами 0,6 м2к/Вт.

Додатково з зовнішньої сторони вікон були встановлені автоматичні сонцезахисні рафштори, які влітку захищають приміщення від перегріву. В залежності від напрямку сонячних променів вони автоматично змінюють свій кут нахилу для запобігання проникнення променів всередину приміщення. Також система має додаткову функцію захисту від негоди, наприклад, сильного вітру і автоматично приховує жалюзі для запобігання їх пошкодження.

Для того щоб взимку зменшити втрати тепла в квартирах з-за вентиляції приміщень, то зовнішні стіни кожної кімнати були інтегровані індивідуальні (окремо для кожної кімнати) вентиляційні прилади. Завдяки їм, тепле повітря на виході з квартири обігріває в теплообміннику холодний та в квартиру поступає повітря кімнатної температури (ступінь рекуперації тепла становить 76%).

Як обігріти будинок за стандартами ЄС

Відмінною особливістю цього будинку є система опалення та гарячого водопостачання. Її роботу забезпечує теплопункт, розташований на даху будівлі. Тепло в квартири подається з трьох джерел:

– сонячні колектори загальною площею 90 кв. м;

– 4 повітряно-водних теплових насосів загальною потужністю 60 кВт. Для них джерелом тепла служить повітря (у тому числі той, що відходить з шахт витяжної вентиляції квартир, що особливо актуально взимку);

– централізоване теплопостачання (використовується в якості резервного). Це необхідно на випадок низьких температур зовнішнього повітря і незначного сонячного випромінювання. У цьому випадку центральне опалення буде автоматично підключатися до основної системи.

Як запевняють німецькі фахівці, споживання енергії будинком має зменшитися на 50% у порівнянні з іншими аналогічними новобудовами в Києві. Якщо порівнювати з житловим фондом, побудованим в період СРСР, то енергоефективність буде набагато вище. Тому квартири на цьому поверсі розмітали дуже швидко, що не можна сказати про інших. Німецькі фахівці пообіцяли кілька років моніторити функціонування встановленою ними системи опалення в цьому будинку.

Після впровадження всіх цих технологій квадратний метр 16 поверху подорожчав на 200 доларів, але не для забудовника і не для покупця. Будівельні компанії в Україні працюють за принципом будувати по дешевше і поки не готові зводити житло за стандартами ЄС, тому що на ринку квартира в 50 квадратних метрів дорожчає відразу на 10 000 доларів і покупець навряд чи оцінить такі переваги.

Враховуючи такий приклад, можливо Верховна Рада нового скликання все-таки прийме закон, який буде стимулювати будівництво нових будинків за стандартами енергоефективності Євросоюзу, а людей інвестувати в енергозбереження.