Чим хороша квартира-студіо для молоді?

Останнім часом однокімнатна квартира вільного планування з поділом територій на зони, без стін і дверей, так звана студіо, стала модним житлом.

Така мода прийшла до нас із заходу, і, як багато речей, які ми переймаємо, студіо стали асоціюватися з чимось елітарним. Хоча насправді нестандартна планування з’явилася як результат старань щодо збільшення простору, якого в однокімнатних квартирах не вистачає.

Ми розглянемо однокімнатні квартири-студіо, які облаштовують як сучасне житло для однієї людини або молодої пари, тому що поява навіть однієї дитини в сім’ї передбачає розширення простору. Є квартири, в яких в одній з кімнат поєднують дві зони — найчастіше це вітальня і кухня. Крім цього об’єднаного простору в житло буде ще одна або кілька кімнат. Проживати в такій квартирі може сім’я з одним або декількома дітьми, можуть представники трьох поколінь, дивлячись про яку житлової площі піде мова, і кому як зручно. Але це не наш варіант.

У нас є невелика однокімнатна квартира і молодий господар або пара, готові до експериментів і нестандартних рішень. Чому? Побачимо, коли ознайомимося з перевагами і недоліками такого приміщення.

Перший плюс — збільшення простору. Прибравши розділяють кімнати стіни, ми відразу ж отримуємо більше приміщення. Крім того, більша кількість світла, який часто потрапляє після перепланування в усі куточки приміщення, також візуально збільшує квартиру. Тут же варто згадати і про додаткових дизайнерських рішеннях , завдяки яким візуально збільшується простір приміщення — оформлення в світлих тонах, як стін, так і меблів.

Друга перевага належить безпосередньо до молоді, яка бажає об’єднати свій робочий простір з зоною відпочинку. Тут можна зробити так, що від вашого робочого місця до ліжка або кухонного столу потрібно буде зробити лише два кроки. Комусь це здасться дивним і недоречним. Але деяким молодим людям, які працюють фрілансерами і, по більшій частині, прив’язані до свого комп’ютера, такий варіант планування може здатися дуже привабливим. Знову ж таки, назва і сам тип квартир стався від квартир-студій, у яких творчі люди жили і одночасно працювали у своїй майстерні. Спочатку в цих квартирах передбачалося проживання та робота в одному приміщенні.

Третя перевага студіо — вільний простір передбачає хорошу акустику, а значить, це хороші умови для музикування та проведення квартирників. Ця ж особливість порадує любителів перегляду кінофільмів — з великим екраном ефект вийде майже як у кінозалі.

Для активної молоді, яка любить запрошувати до себе багато друзів і разом веселитися — це хороший варіант облаштування квартири: місця більше, від кухні безпосередньо можна переміщатися на танцмайданчик або диван. Квартири-студіо просто створені для проведення вечірок, що, звичайно ж, порадує тусовочну молодь.

Квартира з незвичайним переходом з однієї зони в іншу, та ще й при нестандартному підході до перегородок — це можуть бути шафи, барна стійка, фіранки і навіть стінка-акваріум — можливість проявити себе і створити унікальне житло. Незвичайний дизайн, як спосіб самовираження молодих амбітних господарів, це шостий плюс на користь переробки своєї квартири в модну студіо.

Але квартира типу ” студіо має не тільки свої плюси, але й мінуси. Перераховувати їх почнемо якраз з необхідності прибрати «зайві» стіни. А така необхідність часто виникає, тому як планування студіо спочатку передбачені тільки в новобудовах. По більшій же частині наш житловий фонд складають будинки радянської побудови, де подібних квартир не було. Не забувайте, що зносити стіни потрібно з урахуванням безпеки — це ні в якому разі не повинні бути несучі стіни. Також для знесення стін необхідно отримати офіційний дозвіл.

Якщо говорити про одну з важливих первинних функцій, яку повинна була виконувати студіо, — недороге перше житло для пари або холостяків, то в українських реаліях це не працює. Тому як зазвичай, ремонт у квартирах влітає в копієчку. В очах слов’ян, як котеджі, так і студіо, представляють собою соціальне житло на Заході, стали чимось елітним і дорогим. Тут, як правило, роблять ремонт за євростандартами з різними дизайнерськими рішеннями простору. Тому перед тим, як прийняти остаточне рішення про переробці, задумайтеся, чи не вийде вартість такого ремонту дорівнює різниці в ціні між однокімнатної та двокімнатної квартири.

Дійсно дешевим винятком в Україні можна назвати рішення проблеми нестачі житлового простору харків’янами — дворівневі гостинки , які по своєму оформленню цілком можуть називатися квартирами-студіо. За ціною це як раз варіант для молоді – $22-25 тисяч, але квадратних метрів тут зовсім мало — 20-25.

Ще один недолік квартир з ізольованими один від одного кімнатами — вільне розповсюдження запахів кухні. Вирішити цю проблему можна або дуже потужними витяжками, або кухонними пристосуваннями, які добре стримують всі запахи, такими, як мультиварки, пароварки тощо.

Те ж стосується і поширення звуку. Будь-яка голосно працює техніка, будь-то холодильник або пральна машина, стане зайвим дратівливим об’єктом. Про це також доведеться подбати.

Якщо вам дісталася квартира типу ” студіо в новобудові , то роздумувати особливо нічого — думайте над дизайном і робіть ремонт. Якщо ж звичайну однокімнатну квартиру ви хочете переробити під студіо, ретельно зважте всі «за» і «проти», тому що дешеве житло може стати досить дорогим після ремонту, а планування, в якій не можна усамітнитися ніде, крім санвузла, може з часом втратити.

Коментар фахівця:

Анатолій Фролов, архітектор:

«В Америці будівельники економлять на квартирах-студіо: ставлять чотири стіни, при цьому використовують найдешевші матеріали. Дешеві матеріали беруть з розрахунком на те, що через 5-8 років чоловік переїде в інше житло, просунувшись в кар’єрі, або їх можна буде замінити, зробивши новий ремонт. До того ж, здебільшого, квартири в Америці – знімні, що також визначає вартість ремонту.

У нас же в студіо намагаються робити дизайнерський ремонт: з’являються арки, колони, архітектурні виступи, ніж збільшується площа поверхонь, і використовуються дорогі оздоблювальні матеріали. Тобто подібні квартири претендують на елітне житло, по суті, залишаючись соціальним. Велика частина старого житлового фонду в Україні складається з панельних будинків, і, як правило, малогабаритних квартир, які не переробляють під студіо. Основною причиною є те, що стіна, що розділяє кухню і кімнату, несуча. Прибрати її проблематично – це призведе до значних матеріальних витрат. Також впливає той факт, що кухні в старих житлових будинках в основному з газовими плитами. Пожежні та санітарні норми забороняють з’єднувати приміщення, де є газ, і спальні. А ось в новобудовах робити студіо забудовникам дуже вигідно – в квартирі відсутній газ – плити електричні, тому отгораживаете тільки санвузол – і готово!»