Чи зможе падіння попиту на квартири знизити ціни?

Починаючи з другої половини 2008 року, українське населення очікує зниження вартості житла і повернення її на рівень дев’яностих років, коли однокімнатна квартира мала максимальну вартість у 35 тисяч доларів. Однак ціна продовжує утримуватися на рівні 45 тисяч доларів.

Багато надій в поточному році покладається на девальвацію гривні, зменшення попиту з-за високої вартості іпотеки та появи додаткових пропозицій з боку будівельних організацій та забудовників.

Експерти вважають, що очікування затягнеться на досить великий час. А для тих клієнтів, які сподіваються на отримання допомоги від держави, передбачено збільшення фінансування іпотечної програми «Доступне житло».

«Працювати» на житло

Молода сім’я Жиліна вже шість місяців перебуває у пошуку житла в українській столиці. Нещодавно вони помістили оголошення про пошук однокімнатної квартири на Оболоні поруч з метро з ціною в межах 50 тис. доларів. Дзвінки пішли вже на першому тижні, однак пропозиції були не самими привабливими і тому подружжя вирішили почекати. За словами Світлани Жиліної, житло вартістю нижче 50 000 розташовуються переважно в п’ятиповерхівках в Солом’янському, Святощинском і Деснянському районах. Там ще можна поторгуватися. У нас була пропозиція за ціною 40 тисяч доларів – гостинка з загальною площею в 30 квадратів далеко на Куренівці. Але після придбання житла ми хочемо народити дитину, тому п’ятиповерхові будинки нам не підходять. Оскільки необхідної суми для покупки квартири у молодої сім’ї немає, вони будуть змушені брати відсутню суму в кредит, а значить багато працювати, максимально економлячи на всьому. Погасивши кредит, пара сподівається розширити свою житлоплощу, бо як нерухомість у метро продати значно легше. З цієї причини сім’я Жиліна очікує завершення року і терпляче накопичує кошти.

На сьогоднішній день частка реальних покупців, які розраховуються при оплаті готівкою, на ринку становить не більше десяти відсотків. Решта 90% угод здійснюються з найбільшою нерухомістю, наприклад, при розширенні житлової площі або обміні великої квартири на дві невеликих. «В даний час на два десятки квартир припадає лише один покупець», розповів Віктор Несін, голова Спілки консультантів з нерухомості. І незважаючи на те, що загальне число угод з нерухомістю зростає і в лютому, було продано на 700 квартир більше, ніж у січні, значного збільшення продажів не очікується.

Як пояснила начальник відділу інформації компанії «Увекон» Анастасія Іліч, – «Основними клієнтами на ринку нерухомості є підприємства малого і середнього бізнесу. А його прибутковість сьогодні істотно знизилася і в найближчому майбутньому райдужних перспектив не передбачається».

Чому зниження рівня цін малоймовірно?

У минулому році вартість житлової нерухомості в Києві змінювалась в межах 6-8%. Якщо проводити порівняння з цінами до кризи, то в гривнях вони залишилися практично незмінними і подешевшали щодо курсу долара. Хоча, варто зауважити, що з моменту кризи минуло 4 роки, в той час як зростання цін тривала у два рази довше.

До кінця поточного року в Україні очікується девальвація гривні, безсумнівно, буде на руку власникам валютних запасів. Міжнародні резерви Національного банку України складають 31 мільярд доларів, станом на 1 березня, причому, основні витрати по ньому це обслуговування кредиту від Міжнародного валютного фонду і оплата газу.

Нерухомість, що знаходиться у заставі, також не зможе надати будь-якого впливу на цей ринок. Незважаючи на те, що за повідомленням колекторів і національної іпотечної асоціації проблемними можуть бути майже 30% виданих кредитів, проте банки не поспішають продавати майно, в силу недосконалого законодавства та відсутності фінансової вигоди.

Загалом фахівцями очікується коливання вартості житлової нерухомості в межах не більше 5%, що знаходиться в межах статистичної похибки. І низьку вартість за терміновий продаж і зараз можна зустріти. Помітно подешевшала вартість 3-кімнатних квартир і нерухомість вище 70 тис. доларів. Як прокоментував В. Несін, – «Яка б ціна не була названа продавцем, вам необхідно пропонувати свою, навіть якщо вона значно нижча.