Чи є сенс в реконструкції старих будівель?

Сьогодні більшість старих будівель в Україні — це малогабаритний дешеве житло, яке завжди досить затребуване серед тих, хто не в змозі дозволити собі велику квартиру. Найчастіше таке житло знаходиться у аварійному стані і потребує знесення.

Чи є сенс відновлювати старі будівлі? Або все-таки краще знести такі дому, щоб на їх місці звести нові?

На думку голови ради директорів Конфедерації будівельників України і президента групи компаній «ГЕРЦ» Олександра Ротова, якщо реконструювати такі будівлі, то потрібно зробити все і відразу.

«Сьогодні багато хто ставить під сумнів доцільність реконструкції будинків перших масових серій, мотивуючи це тим, що квартальні інженерні мережі потребують заміни та санації. Все тому, що строки їх амортизації перевищені. Тобто, реконструювати, по ідеї, потрібно все і відразу. Тобто, з точки зору рентабельності, витратності, а також доцільності — це не розумно. Я б не був настільки категоричним і вважаю, що якщо конструкції будівель після обстеження виявляться придатними для подальшої експлуатації, слід проводити санацію», – пояснив експерт.

Він також підкреслив, що реконструкція і будівництво нового повноцінного будівлі — це дві абсолютно не співмірні речі.

«Знесення багатоповерхового будинку тягне за собою значні матеріальні витрати. Плюс до всього, необхідні кошти для зведення нового будинку. При цьому частина з квартир (зі збільшеним коефіцієнтом площі) відійде жителям знесеного будинку. Навіть якщо там буде побудований висотний будинок, прибутковість такого проекту може виявитися не настільки значною, як хотілося б забудовнику», – розповів фахівець.

За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ, в Україні будинки першого періоду індустріального домобудівництва становлять близько п’ятої частини (23%) багатоквартирного фонду країни, а це близько 72 млн. квадратних метрів житла. В одному тільки Києві підлягає знесенню близько 6,9 млн. квадратних метрів житлового фонду. Що стосується реконструкції застарілого фонду, то її площа становить понад 1500 гектарів.

Ротов розповів, що згідно із законодавством, заміну зовнішніх мереж повинні виконувати місцеві органи влади за рахунок коштів власників мереж (дана стаття витрат у них повинна бути передбачена), або за рахунок власного фінансування. Що стосується інвестора, то він повинен брати участь у заміну внутрішніх мереж, відповідати за підключення до мереж кінцевих користувачів. При цьому не можна виключати пайової участі самих мешканців будинків, що підлягають санації.