Чи вигідно купувати нерухомість за кордоном?

Сьогодні звідусіль чути, що нерухомість в більшості країн ЄС дешевшає через кризу єврозони. Мовляв, багаті європейці зайняті вирішенням своїх фінансових проблем і не хочуть купувати будинки і квартири.

Та ще й постійні порівняння: що можна купити за кордоном за гроші, які коштує квартира в Києві… От у багатьох з’являється мрія продати “бабусину хрущовку” і поїхати в благополучну Європу або здати її – і жити на березі океану.

Мало хто думає про те, що, поки житло в Європі простоює, за нього доводиться платити, і немало. А якщо невдало здати його в оренду, можна і зовсім розоритися.

ДО ПОРИ ДО ЧАСУ

Раніше українці купували квартири в Єгипті та Туреччині. Однак після хвилі революцій під назвою “Арабська весна” бажаючих жити в неспокійному регіоні поменшало. Зараз українці більше дивляться на країни Євросоюзу.

– Одна з найпопулярніших країн – це Болгарія, – розповіли нам в одному з агентств, які допомагають придбати житло за кордоном. – Нерухомість там одна із самих недорогих, а законодавство сприяє іноземцям, які хочуть інвестувати в країну. Тобто квартира десь на Чорноморському узбережжі Болгарії – це не тільки привід їздити туди влітку, але і щороку автоматично отримувати мультивізу для себе і всієї сім’ї.

Також, за словами фахівців, багато європейські країни сьогодні спрощують процедуру купівлі житла в ЄС. Так, власник нерухомості в Іспанії є володарем права на отримання річної шенгенської мультивізи.
Однак не виключено, що найближчим часом, щоб впоратися з бюджетним дефіцитом, в ЄС почнуть підвищувати податки на володіння житлом. І обтяжувати зборами в першу чергу іноземців. Можуть зобов’язати ремонтувати фасади, встановлювати “маркізи” або мостити тротуари.

Та ж Болгарія після повноцінного вступу в ЄС може підняти тарифи на ЖКГ до європейських. Фіни висловилися проти продажу іноземцям своєї нерухомості, французи говорять про вихід з Шенгену, німці при найменшій підозрі затримують видачу віз… Простіше зняти житло і насолоджуватися відпусткою!

НЕ РОЗОРИТИСЯ НА ЗДАЧІ В ОРЕНДУ

Якщо у вас є думка здавати житло в оренду, теж не дуже спокушайтеся. На курортах її навряд чи знімуть в “несезон”, а при довгостроковій здачі вас чекають підводні камені. Вигнати орендарів буває не завжди просто. Адже в Європі вони захищені краще, ніж в Україні.

– Кілька років тому я купив квартиру в Іспанії з метою вкладення коштів, – розповідає киянин Олег. – Проте вирватися туди я міг хіба що на пару тижнів в році. При цьому квартплату мені доводилося платити щомісяця. Мені порадили пустити орендарів. Вони прожили там близько року, було все в порядку. А в 2008 році, коли почалася криза і вони втратили роботу, почалося найцікавіше. Орендарі перестали платити за квартиру, і виселити їх було нереально – закон виявився на їх стороні. Їм достатньо було пообіцяти оплатити всі витрати після того, як вони знайдуть роботу, і я вже нічого не міг зробити. Так тривало кілька місяців: вони там жили, а я оплачував комунальні послуги. Потім місцеві знавці порадили цікавий спосіб, як позбутися від них. Я просто перестав платити за комуналку, і служби тут же відключили світло і воду. А оскільки всі договори укладені на мене, орендарі не змогли підключити дані послуги і з’їхали. Мені довелося платити штраф за підключення, але це все одно було вигідніше!

Схожі історії розповідають і про Німеччину. Там умови ще жорсткіше. Ви зможете вигнати орендаря, тільки якщо доведете, що збираєтеся там жити.

– Орендар проживає в квартирі скільки побажає, якщо власник нерухомості не вирішить використовувати її для власного проживання, – розповіли нам в одній з компаній, що спеціалізуються з німецької нерухомості. –

Зробити це людині без громадянства неможливо. Якщо ж ви громадянин Німеччини, то повинні направити орендарю спеціальне повідомний лист, в якому інформуєте його про свої наміри і просите покинути квартиру протягом певного терміну. За законом Німеччини, якщо орендар проживає в квартирі менше 8 років, термін на виселення – 3 місяці. Якщо більше 8 років, дається 9 місяців.

У Німеччині навіть продаж нерухомості відбувається разом з орендарями. Тобто новий господар не може виселити їх відразу після покупки житла.

КОМПЕТЕНТНО

– При купівлі нерухомості за кордоном українських податківців оповіщати не потрібно, – говорить юрист Михайло Юмшев. – А от якщо ви здаєте власність і з цією країною немає угоди про уникнення подвійного оподаткування, то податок на доходи ви повинні платити в двох країнах.

ОПИТУВАННЯ

Чому купують? *

Узаконення ПМП 32 %
Влаштування на навчання (себе, дітей) 28 %
Спроба зберегти кошти (інвестування) 18 %
Прагнення сховатися від кризи” 12 %
Придбання об’єкта для власного відпочинку 6 %
Організація бізнесу (здача в оренду) 4 %

Де селяться? *
Німеччина, Чехія, Чорногорія, Іспанія, Італія, Словенія, Латвія, Австрія, Швейцарія, Єгипет, Туреччина, Тайвань, Сінгапур, Канада.

* За даними виставки “Нерухомість за кордоном” за 2011 р.