Чи варто брати іпотечний кредит під плаваючу процентну ставку?

Що вигідніше – фіксована або плаваюча ставка? Чи буде рости плаваюча ставка?

На ці запитання відповідають експерти.

Андрій Осипов

Начальник відділу розвитку і підтримки роздрібних кредитних продуктів

Банк: Хрещатик

Для ухвалення рішення про вибір процентної ставки (фіксованої або плаваючої) ми радимо уважно вивчати умови кредитного договору. Якщо позичальник вибирає плаваючу ставку, необхідно з’ясувати, коли ставка може змінюватися, від чого це залежить, як часто банк може переглядати розмір ставки і до якого індикатору плаваюча ставка прив’язана (наприклад, облікової ставки НБУ).

Спрогнозувати майбутню ситуацію на фінансовому ринку України в довгостроковій перспективі дуже складно, тому немає впевненості в тому, буде чи плаваюча процентна ставка знижуватиметься або навпаки – зростатиме. Я раджу вибирати плаваючу ставку в разі оформлення кредиту на короткий період (3-4 роки).

Олександр Кислун

Заступник начальника управління іпотечного кредитування

Банк: ВТБ Банк

Дати однозначну пораду щодо вигідності іпотечних позик під плаваючу ставку досить складно. Наприклад, в четвертому кварталі 2012 року спостерігалося зростання (більше 4 відсотків) індексу UIRD, який враховується при визначенні плаваючої ставки, після чого послідувало падіння індексу на 2 відсотка в першому кварталі 2013 року.

В основному, відповідно до умов кредитування, розмір плаваючої ставки переглядається раз на рік через 12 місяців після видачі кредиту. Також встановлюються граничні рівні такої процентної ставки.

Віталій Бачинський

Заступник директора з роздрібного бізнесу

Банк: Надра Банк

Плаваюча ставка – це реальне відображення вартості ресурсів. Іпотечні кредити фізичним особам набагато довше» депозитів. При такій ситуації, при зміні ціни ресурсу (депозитів), які фінансова установа приваблює, цілком логічно змінювати вартість кредитів як у бік збільшення, так і зменшення.

Банки, які видають іпотеку під фіксовану ставку, вже закладають можливі ризики, пов’язані з подорожчанням ресурсу. Тому на практиці загальна переплата за кредитами з плаваючою ставкою нижче.

Ще одним аргументом на користь кредиту з плаваючою ставкою є той факт, що при зменшенні на ринку ціни депозитів, а відповідно, і кредитів, банк, у якому отриманий кредит, не зменшить фіксовану ставку.

Орися Юзвишин

Директор департаменту роздрібних клієнтів

Банк: Кредобанк

Враховуючи тенденцію до зниження розміру змінних процентних ставок на ринку іпотечного кредитування, вважаю за доцільне рекомендувати брати іпотечні кредити саме під змінну процентну ставку. Крім того, згідно чинному законодавству при застосуванні змінної процентної ставки фінансова установа зобов’язана обмежити максимально можливий розмір такої ставки за кредитом – а це додаткова гарантія.

Що стосується терміну кредитування – однозначно не варто намагатися брати кредитні кошти на максимально можливі терміни. Набагато раціональніше розглядати варіант зі строком кредиту, який дозволить розрахувати комфортний для Вас місячний платіж.